avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_barbulescu

Activitate cristi_barbulescu

buna ziua
am discutat cu cei de resurse umane si au zis de art 145 al 6 din codul muncii.

(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.

ce sa inteleg de aici?
21.06.2011 primul CCC pe o perioada de 2 ani
undeva in 08.2013 al doilea CCC pe perioada de 2 ani
17.04.2015 reluare activiate la firma
buna ziua, situatia e de fapt mai complexa. Asa ca v-o descriu in continuare:

In februarie 2011 am luat concediu de odihna aferente primelor 2 luni (ian si febr) de 3 zile. Apoi am intrat in concediul de maternitate, prenatal. Am nascut in aprilie 2011. Dupa terminarea concediului de maternitate, postnatal, am intrat in CCC 1.

In aprilie 2013 cand trebuia sa revin la servici am revenit direct in concediu prenatal o luna, am nascut in mai 2013, apoi am luat restul de postnatal si apoi CCC 2.

Nu am beneficiat de concediu de odihna in anul 2015.

In contractul colectiv de munca sunt mentionate 23 de zile de concediu.

La cate zile de concediu de odihna am dreptul, avand in vedere ca nu am putut beneficia de zilele aferente concediilor de maternitate in anii trecuti, 2011 si 2013?
Am revenit la munca in luna aprilie 2015 dupa terminarea CIC. Am auzit diferite versiuni ale numarului zilelor de odihna care se acorda dupa actualizarea legii.
Una dintre variante ar fi ca o sa primesc si zile de concediu de odihna aferente concediului de maternitate, luat in anul 2013.
Actualizarile legii se aplica retroactiv?
La cate zile de concediu de odihna am dreptul in acest an - 2015?
Multumesc
Răspuns la discuția Concediere revenire CIC
In cazul in care firma are CCM si Regulament intern, este obligatoriu sa fie mentionat acest lucru in ele, adica perioada in care se poate desface CIM in cazul revenirii din CIC?
Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu concedierea.
Sotia mea am revenit la lucru in aprilie 2015, la 1 an si 11 luni ale fiicei noastre, iar acum in 15 iunie va fi disponibilizata.

din cate inteleg conform OUG 111/2010 reactualizata Art. 25 ar trebui sa fie pastrata pe post timp de 6 luni.

Este legal sa faca acest lucru, sa o disponibilizeze? sau putem contesta decizia de concediere.