avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate renatapopescuradu

Activitate renatapopescuradu

Răspuns la discuția Facturi telefon
inteleg ca nu sunteti in tara.trebuie sa stiti precis ce acte v-au adus ,sa le vedeti si eventual sa faceti o contestatie la executare daca nu e prea tarziu, pentru ca toate au niste termene. daca aveti bunuri pe numele dvs. va pune sechestru pe ele si le vinde la licitatie. va poate pune poprire pe salariu daca identifica locul de munca si veniturile.in orice caz e foarte greu sa scapati de ei. sau luati legatura cu ei sa va spuna suma de plata si o platiti.



( nu mai scrieti cu majuscule !)
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Puteti deschide un alt proces pentru marirea pensiei dar trebuie sa fiti sigura unde lucreza fostul pentru a obtine dovezi de la locul de munca cu veniturile pe care le realizeaza care stau la baza majorarii pensiei.
Pentru neplata pensiei puteti face plangere penala, dar nu obtineti banii ci condamnarea lui. In ambele cazuri va trebuie un avocat. Trebuie sa stiti ca s-ar putea sa cheltuiti mai mult decat puteti sa obtineti. Va spun din experienta. Trebuie sa deschideti actiunea pentru partaj in primul rand si dupa aceea sa-i executati bunurile. Toate acestea costa bani multi,timp si mai mult si nervi si batai de cap. Nu vreu sa va descurajez,dar protejati-va sanatatea.
Buna ziua,
am cumparat un autoturism, am facut contractul de vanz.- cump., am primit certificatul fiscal de la vanzator si fisa de inmatriculare vizata de primaria vanzatorului, m-am prezentat la primaria mea( cumparator) pt. a face inregistrarea fiscala unde mi s-a spus ca nu se face aceasta inregistrare pana nu-mi platesc impozitul pe casa. As vrea sa stiu daca este legal si ce lege reglementeaza asta.Sunt 7 zile de cand am cumparat masina.Am facut cerere scrisa si inregistrata la Primarie,dar pana imi raspund ei,legal in 30 zile, trece timpul legal si pentru inmatricularea masinii.Ce pot sa fac? Va multumesc tuturor.