avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate Ra1n1234

Activitate Ra1n1234

Buna seara,
Daca ma puteti ajuta, sfatui cu ce pot face.
In urma cu 2 ani am avut un proces, pentru desfacerea titlului de proprietate(cu primaria) am pierdut si nu am depus recurs. Dupa 2 luni sau 3 de la incheierea dosarului am primit chitante de la parat (fratele meu cu care ma judec), pentru restituirea cheltuielilor de judecata. El a intentat un dosar pentru aceste cheltuieli (care eu atunci ma judecam defapt cu primaria nu cu el), dosar care l-a pierdut, instanta dandu-mi-se drept de cauza mie conform Art. 452 cpc si oblingandu-l sa imi plateasca despagubiri de judecata. El a intocmit recurs (ca o instiintare), dupa urmatoarea judecatat, eu nici macar nu am fost intrebata daca sunt in sala sau nu, fara sa fiu bagata macar in seama, nici macar judecandu-se procesul ( dupa parerea mea). De curand am primit hotarearea la aceasta instanta fiind definitiva, care respinge cealalta judecatorie si dandu-i dreptate fratelui meu care a pierdut...Ce pot face in aceasta situatie? Mai este ceva de facut? Este o ilegalitate? Daca da unde o pot sesiza. Va rog mult astept raspuns.
Răspuns la discuția Partaj succesoral (mostenire)
Dar daca au trecut aproximativ 4 ani de la moartea mamei mele(2011), tatal vitreg a decedat primul,iar la un interval de 5 ani a decedat si mama. De atunci si pana in acest moment nimeni nu a facut nici-o cerere. Verdictul la prima infatisare in instanta de "Lipsa de interes si sa demonstrez ca este zestrea de la parintii mamei mele". In prima parte noi am incercat sa desfacem titlul de proprietate,dar nu s-a putut pentru ca tatal vitreg figureaza pe actul de proprietate(pe atunci fiind capul gospodariei). As dorii sa stiu daca mie mai imi revine ceva(a cata parte),daca da, atunci ce este de facut?
As dori si eu daca se poate o parere despre o partajare a mostenirii intre frati.
Povestea este urmatoarea:
In anul 1950-1951 mama a detinut suprafata de 4.50 ha fiind zestre de la parintii ei. In urma unei casatorii in anul 1950 a rezultat o fiica(eu). Sotul mamei mele a murit,mama s-a recasatorit, iar tatal meu vitreg la randul lui a avut un baiat din prima casatorie. Inaintea decesului tatalui meu vitreg, tot pamantul lui din prima casatorie (1.72 ha,de la parinti+prima sotie) l-a donat fratelui meu vitreg, iar acesta la randul lui a declarat ca nu mai are pretentie la pamantul mamei mele.
In cea de-a doua casatorie a mamei mele si tatalui meu vitreg a rezultat inca un fiu. As dorii sa stiu daca se poate face acest partaj succesoral intre mine si cel de-al doilea frate rezultat din a doua casatorie, daca da, ce suprafata ar reveni fiecaruia.
De asemnea as dorii sa stiu daca se poate, ce documente sunt necesare realizarii acestui partaj.
Va multumesc!
Astept un raspuns urgent