avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanBubu

Activitate BogdanBubu

Buna ziua! Am primit astazi o recomandata de la anaf. In interiorul plicului o somatie de plata si un titlu executoriu, suma de plata fiind de 250 lei.
In afara acestor doua hartii nu am primit nimic, deci habar nu am pentru ce am primit amenda. Documentul prin care s-a stabilit suma de plata are data de 09.10.2019 iar termenul legal de plata al amenzii era 01.10.2013.
Titlul executoriu are data de 05.03.2021.
Am sunat la anaf dar era spre sfarsitul programului si s-ar fi blocat sistemul, o sa revin maine cu un telefon.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva, de la ce anume ar putea fi amenda venita dupa atata timp?


cyan a scris:

Daca ati scos masina de la fisc in 2014 inseamna ca incepand cu anul 2015 nu trebuia sa mai platiti impozit pe masina.
Ati mai platit impozit pe casa si masina din 2015?
Cei de la fisc nu pot spune ca nu au primit cererea de scoatere din evidenta a autovehiculului, operatiunea se inregistreaza si se opereaza pe loc, se da nr de inregistrare, chiar daca ati pierdut actele.


In 2014 am schimbat domiciliul si pana acum nu am platit nimic. Acum am trecut pe acolo si am aflat ca masina inca figureaza pe rolul meu fiscal.
Cei de la primarie spun ca se poate ca atunci sa imi fi eliberat un certificat fiscal care doar sa ateste ca nu am datorii, si nu unul pt radiere.
Nu. La ei masina inca figureaza pe rolul meu fiscal.
Buna ziua!
In 2014 am vandut o masina catre cineva din Botosani(eu avand domiciliul in Teleorman). Am facut contract vanzare cumparare, am scos fisa de scoatere din evidenta fiscala a masinii.
Intre timp mi-am schimbat domiciliul din acea localitate.
In invalmaseala mutarii am pierdut mai multe acte printre care si contractul de vanzare si copia de la fisa de scoatere din evidenta fiscala.
Acum aflu ca de fapt masina nu a fost radiata fiscal si ca am de plata suma din 2014 pana acum.
Avand in vedere ca eu nu mai am nici un act al acelei masini cum pot dovedi ca nu se mai afla in posesia mea?
Cei de la financiar spun ca ei nu au nici o copie a contractului de vanzare al masinii depusa.
Multumesc!
Răspuns la discuția Boxe in podul blocului
Scuze ca raspund dupa atata timp.
Deci, situatia sta cam asa: Initial autorizatia de constructie a fost de P+2E+Pod Tehnic. Apoi s-a facut act aditional rezultand P+4E+M. Pana la urma s-au construit P+5E+P, dar in acte este trecut ca fiind P+4E+M(deci etajul 5 este trecut ca si mansarda).
Am semnat deja vanzarea cu dezvoltatorul, podul existand dar nefiind trecut in acte.
Ce este de facut?
Buna ziua. Recent am cumparat un apartament intr-un bloc nou, apt. aflandu-se la etajul 5/5 al blocului.
In actele imobilului etajul 5 figureaza ca si mansarda, adica blocul are structura de P+4E+M, podul nefigurand in acte. Cativa vecini de la etajele inferioare doresc sa isi faca boxe in pod, lucru cu care nu suntem de acord noi cei de la ultimul etaj.
Acum, eu vreau sa stiu daca legal au dreptul sa faca boxe sau cum as putea eu impreuna cu ceilalti vecini de la etajul 5 sa impiedicam acest lucru.
Banuiesc ca au nevoie de ceva semnaturi. Inca nu avem infiintata asociatie de proprietari.