avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate MilitaruAndrei

Activitate MilitaruAndrei

Buna ziua. Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 30 de zile pentru depasire , incalcand marcajul continuu. In data de 22.05.2015 politistul respectiv mi-a eliberat dovada de circulatie timp de 15 zile pana la data de 06.06.2015. Suspendarea ..am inteles ca incepe cu cea de a doua zi dupa expirarea dovezii , adica pe 07.06.2015 pana la data de 07.07.2015 . Intrebarea mea este, pot sa imi ridic permisul pe data de 07.07.2015 sau se aplica aceeasi regula ca la dovada si il pot ridica pe 08.07.2015 . Multumesc
Răspuns la discuția Suspendarea si aviz postal
Multumesc mult, nu am cauzat nici un accident sau nici o alta fapta din cele prezentate de dvs. din aceasta cauza am pus si intrebarea respectiva. Totusi mi se pare ciudat ca am primit o astfel de instiintere , asa este procedura in acest moment?
Buna ziua. Mi-a fost suspedant permisul de conducere la data de 22/05/2015 pentru 30 de zile deoarece am depasit un alt autovehicul pe linia continua. Dupa 16 zile de suspendare am primit acasa un aviz postal in care scrie : Va facem cunoscut ca,pentru incalcarea la data de 22/05/2015 a prevederilor art.100 alin.3 lit.E din O.U.G nr 195/2002 republicata,cu modificarile si completarile ulterioare,v-a fost suspendata exercitarea dreptului de conducere pe o perioada de 30 de zile,incepand cu data de 07/06/2015. In cazul in care , in aceasta perioada ,sunteti depistat conducand autovehiculul pe drumurile publice,fapta dumneavostra contituie infratiune potrivit art. 335 alin 2 din Codul Penal. Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, ( AICI ESTE DILEMMA MEA , SUNT DOUA CASUTE : trebuie / nu trebuie , iar la mine casuta cu trebuie este taiata cu o linie , iar cea cu NU TREBUIE a ramas simpla, si nu inteleg, TREBUIE SAU NU TREBUIE SA MA PREZINT ) sa va prezentati la serviciul politiei rutiere unde sunteti inregistrat in evidenta,pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, in conditiile art.106 din OUG 195/2002 republicata , cu modificarile si completarile ulterioare. sper ca m-am facut inteles care este dilema mea . Multumesc