avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2080 soluții astăzi
Forum Activitate lluna

Activitate lluna

Răspuns la discuția Indemnizatie maternitate
Am fost la Casa de Sanatate si se pare ca legea spune in felul urmator, concediu medical de maternitate se poate acorda pentru un singur fel de contract, nu se cumuleaza veniturile, dar nici nu iti poti alege pe care dintre contracte poti merge.
Concret cazul meu: angajatorul e obligat sa imi plateasca concediu medical doar pentru cartea de munca.
Se poate si varianta doi sa imi plateasca statul direct concediul medical de maternitate pe contractul de drepturi de autor, atata timp cat este singurul contract pe numele meu. Deci, trebuie sa imi inchid cartea de munca si atunci statul imi poate plati 85% medicalul din veniturile declarate pe drepturi de autor. Si bineinteles trebuie platita si contributia de 0,85% pentru concedii si indemnizatii pe care taxele pe drepturi de autor nu o acopera in baza unui contract incheiat cu Casa de Asigurari de Sanatate.

Sper sa va ajute aceste informatii!
Buna ziua

Sotul meu are un copil de 16 ani din alta casnicie, iar mama acestuia are custodie deplina asupra copilului. De curand fosta sotie a facut cerere de recalculare a pensiei alimentare. Judecatoria a cerut adeverinta cu veniturile sotului pe ultimele 6 luni (pana aici nimic nou).

Dar de curand am primit o instiintare de la Autoritatea Tutelara privind efectuarea unei anchete sociale la domiciliu pe numele sotului.

Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii referitoare la acest aspect, in ce consta, scopul acestei anchete sociale in conditiile in care minorul este in custodia deplina a mamei.
Ce urmareste aceasta ancheta sociala in conditiile in care se efectueaza in cadrul unei recalculari de pensie alimentara?

Multumesc frumos pentru ajutor
Buna ziua.

In acest moment sunt angajata cu contract individual de munca cu minimul pe economie si in acelasi timp am si un contract de drepturi de autor cu o suma mult mai mare. Sunt insarcinata. Stiu ca indemnizatie de maternitate adica concediul medical de maxim 126 de zile, 42 obligatorii dupa nastere si in valoare de 85%, se plateste doar la cartea de munca (in cazul meu suma mica).

As vrea sa stiu daca mai exista si o alta varianta/posibilitate legala prin care acesta indemnizatie sa fie acordata si calculata si asupra celuilalt venit din drepturi de autor.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.