avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate DanNiculaeIonescu

Activitate DanNiculaeIonescu

Poate fi considerata servitute de vedere o fereastra de 1 metru patrat deschisa le cca 1 m de la sol ? din cate am citit trebue sa asigure o privire piezisa nu directa, sa fie facute cu scop de aerisire neexistand alte sursa de aer si de asemenea sa fie dschisa cam la inaltimea capului
Am achizitionat un teren intr-o zona centrala ( protejata ) unde vecinul are in calcanul casei cu care se margineste terenul meu, o fereastra mare, o usa de pod care pentru a o utiliza trebue sa intre pe terenul meu precum si cosul de fum al centralei de apartament pe care si-a instalat-o. Rugandu-l sa inchida cele 2 deschideri ( fereastra si usa de la pod ) care-mi violeaza intimitatea si sa desfiinteze cosul pentru a nu-i suporta eu noxele, mi-a raspuns ca el a facut aceste modificari acum 30 ani si institutia uzucapiunii ii da dreptul acum sa le pastreze definitiv. Este posibil ca uzucapiunea sa acopere orice abuz ? Exista vreo cale sa rezolv problema ? Sunt deschis la orice sugestie.
poate fi acceptata in instanta uzucapiunea in cazul deschiderii in calcanul vecinului a unui geam de cca 1mp situat la cca 1 m de la sol si a unei usi de acces la podul casei, acces care se poate realiza doar utilizand o scara pusa pe terenul meu ?