avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate danaun

Activitate danaun

Buna dimineata,

Am primit in cursul zilei de 14.04.2016 un plic de la un birou executor judecatoresc prin care ma instiinteaza ca exista o somatie imobiliara pe numele meu pentru un dosar din octombrie 2014, legat de neplata unei despagubiri catre cnadnr(o rovinieta din feb 2011). Mentionez ca in 2011 am achitat amenda, nu si despagubirea.
Stiu ca pot face contestatie la executare in instanta, dar asta cere timp si o suma de bani care probabil depaseste suma de plata, stiu ca pv de contraventie este semnat electronic (ilegal), deasemeni am primit 3 pv pentru 3 contraventii din aceeasi luna (5,6 si 19 februarie) (deasemeni ilegal), pe pimele doua le-am achitat pentru utima am achitat doar amenda, nu si despagubirea.
Intrebarea mea este daca conform OUG 1/2016, mai sunt obligata sa platesc aceasta suma catre executorul judecatoresc, intrucat cred ca ar fi cea mai usoara varianta de a scapa de acest demers.
Va multumesc.
Răspuns la discuția obligativitate plata casco
Totusi nu inteleg de ce trebuie sa vorbim despre un an de asigurare daca polita incheiata este una multianuala. Lamuriti-ma va rog din punct de vedere legal, daca se poate cu un articol de lege, ce ma obliga sa platesc.

Multumesc.
Buna ziua,

In septembrie 2008 am contractat un credit auto pe 9 ani. Pentru toata aceasta perioada am fost obligata sa platesc o asigurare casco (multianuala, polita fiind intocmita pe toata perioada, ratele fiind trimestriale, egale), cu posibilitatea rezilierii acesteia in cazul achitarii integrale a creditului anticipat sau schimbarea asiguratorului.
In 2014 am avut o dauna ce a fost acceptata fara probleme, in conditiile in care reparatia a fost efectuata intr-un service cu decontare directa si acceptarea pieselor ce nu erau originale. Sa nu mai spun ca agentul contatator mi-a spus ca termenii si condiiile politei au fost modificati de nenumarate ori, eu neavand cunostinta de cauza de acest lucru.
La inceptului lunii iunie am achitat anticipat creditul si am cerut rezilierea politei.
Saptamana trecuta am fost contactata de o persoana de la banca pentru a fi anuntata ca sunt obligata sa platesc polita casco pana la inchiderea anului curent de asigurare, pe motiv ca am avut "o dauna inregistrata in acest an curent"(facandu-se referire la perioada 11.09.2014-10.09.2015), in conditiile in care, ma repet, polita incheiata este una multianuala, cu termen de 9 ani, cat era si perioada creditului. Mentionez ca pana acum nu am avut alte evenimente.
Este legal ceea ce mi se cere?
Unde m-as putea adresa?

Va multumesc si astept orice fel de raspuns.