avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Activitate AltaMihaela

Activitate AltaMihaela

Am vorbit deja u avocatul meu, acesta imi garaneaza castigarea procesului, insa mi-e groaznic de sila de astfel de situatii si de mizeriile aferente unui astfel de proces. As pastra aceasta ca ultima, dar ultima varianta.
Multumesc! Fac, dar timpul trece si as fi avut nevoie acum de adeverinta aceea!
Buna ziua,

Am nevoie de adeverinta cu stagiul de cotizare (anexa 26) pentru a-mi depune dosarul de somaj.
Pot obtine aceasta adeverinta de la ITM sau de la Casa de pensii de care apartine fostul angajator de exemplu? Direct de la firma la care am lucrat nu sun t sanse!

Multumesc!

Multumesc!
Intr-un final, dupa o luna de la solicitare si 4 variante trimise, toate completate gresit, fostul angajator ma anunta prin mail ca adeverinta a fost eliberata si sa ma prezint la sediul lor (din alt judet) sa o ridic, anuntand cu o zi inainte, astfel incat sa fie cineva disponibil.

1. fostul angajator are un sediu/punct de lucru/spatiu inchiriat in care desfasoara activitate si in judetul in care locuiesc eu; de fiecare data a trimis adeverintele (pentru mmine si inca o colega) la acest sediu.

2. am trimis adresa mea, la care imi pot trimite documentul inca din decembrie 2015

3. am sesizat de fiecare data erorile din document

4. dupa a 3-a adeverinta trimisa tot plina de greseli, am mai primit si refuzul fostului angajator de a o trimite completata ca lumea.

5. am sesizat ITM referitor la acest refuz.

6. acum imi tranmsite prin mail ca e gata si pot sa merg sa o iau de la sediul lor din alt judet.

Nu am nici chef nici nevoie de mizeriile asea, nici de altele pe care le intuiesc.
Pot sa invoc altceva decat cel mai elementar bun simt pentru a-mi fi trimisa aceasta nenorocita de adeverinta prin posta/curier, sau macar la sediul din judetul meu de domiciliu?

Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care este termenul legal in care un fost angajator este obligat sa elibereze adeverinta de vechime si care este temeiul legal.

Multumesc!
Buna ziua,

Sunt insarcinata. Am o intreprindere individuala si realizez venituri ocazional. Dupa prima luna de sarcina mi-a incetat de drept CIM (norma partiala 4 ore/zi). Voi putea beneficia de concediu medical, respectiv de concediu crestere copil si indemnizatie de crestere copil avand numai activitatea pe II si venituri ocazionale?
Buna ziua,

As vrea sa aflu daca am dreptul la ajutorul de somaj si daca da, modul in care se calculeaza acesta.

In ultimul an am avut doua contracte cu timp partial, astfel:
01.11.2014 - 30.10.2015 4 ore/zi
01.04.2015 - 05.01.2016 4 ore/zi

Intre 06.06.2014 - 15.10.2014 am avut un CIM cu 4 ore/zi care s-a terminat cu demisie.

Iintreaga mea vechime in munca este de aproximativ 10 ani.

Multumesc anticipat!
Multumesc, am luat. Zice ca trebuie sa duc o adeverinta de salariat. In prezent am 2 part time-uri la 2 societati diferite. Medicul de familie zice ca este nevoie sa aduc adeverinta de salariat doar de la unul din angajatori. Este suficient? Functioneaza si pentru celalalt angajator?
Buna ziua,

Ce trebuie sa fac pentru a putea sa-mi iau concediu medical? Trebuie sa stau acasa cu unul din copii care este bolnav.

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Inundatie apartament
Multumesc!