Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical si indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Sunt insarcinata. Am o intreprindere individuala si realizez venituri ocazional. Dupa prima luna de sarcina mi-a incetat de drept CIM (norma partiala 4 ore/zi). Voi putea beneficia de concediu medical, respectiv de concediu crestere copil si indemnizatie de crestere copil avand numai activitatea pe II si venituri ocazionale?
1. In calitate de persoana care aveti o I.I. veti putea beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) daca ati platit cota de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii.
- Daca nu ati platit pana acum luati legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) pentru a incheia un contract de asigurare.

2. Deoarece aveti venituri din I.I. veti putea benficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).