avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1752 soluții astăzi
Forum Activitate zoe2015

Activitate zoe2015

Am un nr.de actiuni la o societate din Bucuresti.De 7 ani nu am mai luat nici un ban pe dividende motivandu-se ca nu a iesit profit cu toate ca in vre-o 2 ani s-a obtinut profit dar au bagat banii in conturi de rezerva.Intre timp sa modificat statutul actionarilor fara sa ne anunte pe noi actionarii minoritari iar ei fac ce vor dupa noul statut(modificat numai spre folosul lor) spunandu-ne ca nu mai avem nici un dreptde vot.De aproximativ 4 ani din bilanturi si alte acte reiese ca societatea este dusa spre faliment.Astfel spre ex.acum 4 ani cifra de afaceri era de aprox.40 mil. euro iar acum este la 10 mil euro.A mai vadut o parte din teren bani care spun ei ca au platit datoriile dar, au mai bagat si ceva bani in conturi de rezerva.Si ica ceva:toate bunurile fixe s-a girat cu ele la banci si au luat bani pt. diverse plati.O sa-mi spuneti ca de ce nu vand actiunile dar mi-au dat un pret neserios(2,5 lei/act)in schimb a cumparat actiuni ,de la F.P.S. cu 12,5lei.Cine poate sa ma ajute cu un sfat, multumesc anticipat.
Suntem 3 frati, unul dintre ei a deschis succesiunea fara a ne anunta pe toti obtinand drepturile din masa succesorala si a celorlalti frati. Nu cunoastem in baza caror acte a reusit sa obtina certificat de mostenitor. Am aflat despre aceasta situatie cind unul dintre noi a fost la primarie sa plateasca impozitul si a aflat ca nu mai avem drept la teren si casa.
Cum se poate reveni la situatia anterioara, trebuie actionat in instanta de judecata?