avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate corina-mardale

Activitate corina-mardale

Am aflat locul de munca din strainatate. Eu trebuie sa aflu salariul lui de acolo si sa am acte doveditoare sau se va trimite la locul de munca citatie in cursul procesului.
Daca as dori sa plec cu copilul intr-o mica vacanta in strainatate, trebuie sa am acord de la fostul sot pentru a face pasaport sau pentru a iesi din tara? (copilul este in custodia mea).
Va multumesc mult!
In urma divortului acum 5 ani, s-a stabilit program de vizita la tata (un weekend la doua saptamani)si plata pensiei alimentare minorului (procent din salariul tatalui). Am respectat programul de vizita al copilului la tata, ba mai mult lasand-ul si o saptamana in plus in vacante, insa copilul statea in majoritatea timpului cu bunicii paterni , tatal stand cu noua lui familie, argumenta ca munceste in zilele respective (desi nu era asa). Copilul venea acasa trist ca petrece mereu prea putin timp cu tatal lui. De multe ori m-a amenintat ca nu mai plateste pensia alimentara(sau da minim pe economie pt ca nu mai lucreaza in acelasi loc) , daca nu il las pe copil sa se duca la bunici in programul cuvenit lui. Incepand cu luna Martie a plecat la munca in strainatate, a platit pensia alimentara inclusiv luna mai(intre timp copilul a fost la bunici in programul de vizita stabilit insa au aparut multe schimbari de comportament la copil si am hotarat sa nu il mai las la ei, pastrand legatura pe telefonul copilului). Din luna martie pana acum tatal lua legatura cu copilul doar cand acesta era la bunici(prin calculator), nu l-a sunat niciodata pe telefon.Incepand cu luna Iunie nu a mai virat pensia alimentara.
Ce ma sfatuiti sa fac sa primesc pensia alimentara in continuare?
Am obligatia de a da copilul bunicilor in programul tatalui (intrucat acesta este in strainatate pentru urmatorii doi ani)?
Multumesc anticipat !