avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate Mariuz222

Activitate Mariuz222

Buna, fratele meu a luat 2 telefoane mobile pe baza de contract cu abonament in 2012 de la Orange, pentru ca nu a platit facturile, si nu stiu la ce numere a vorbit cu suprataxa, el a plecat in Germania in 2014 si nu a platit nimic la compania Orange, luna trecuta a venit o scrisoare pe adresa parintilor , (acolo are fratele adresa de buletin}de la un executor judecatoresc cum ca fratele trebuie sa plateasca o suma de 148, de milioane vechi adica 14 800 de ron, acolo se specifica , daca nu va plati i se va bloca conturile, se va executa silit ce are el pe numele lui ......... etc.
El nu vrea sa plateasca, eu nu am vazut acea citatie de la Oramge, stau in alt judet decat ei, parintilor mei le este frica sa nu li se ia din pensia lor sau mai rau sa se puna sechestru pe locuinta lor, ei sunt proprietari, nu stiu daca fratele cand a facut contractul cu Orange, nu a dus si o copie a contractului de casa a parintilor, sunt foarte speriati, nu au bani deloc, traiesc ca vai de ei din pensie, nici eu nu pot sa-i ajut.
Intrebarea mea este : Ce se va intampla daca, dupa toate cele scrise mai sus, parintii nu vor inteprinde nici actiune, ce se va intampla mai departe?
Va rog ajutati-ma.
Multumesc mult pentru sfaturi, m-ati lamurit cam cum sta treaba cu vanzarea, am sa tin cont de sfatul cu procura , este cea mai ieftina, usoara si lipsita de complicatii metoda.
O sa mai apelez la dvs. daca o sa mai am nelamuriri, inca odata multumiri multe. numai bine.
Multumesc pentru raspunsul explicit.
Mai am cateva nelamuriri, Cum e treaba cu procura intre mine si detinatoarea terenului (adica mama)? Intre cine se incheie tranzactia la vinzarea terenului, cine va semna eu ca sunt imputernicit sau mama, cumparatorul cu cine va semna contractul final de tranzactie?
Buna, parintii mei detin un teren, acesta este intabulat pe numele mamei, eu doresc sa-l vand, mai am un frate, as dori sa-l vand eu nu parintii, cum ma sfatuiti sa procedez: - sa-l vand prin intermediul lor, fara contract de vanzare la notar intre mine si mama( aici poate nu ma inteleg cu parintii in privinta sumei rezultate din vanzare) ?
- sa-l cumpar prin vanzare cumparare la notar si sa-l vand eu personal ( fiind sigur pe banii rezultati) ?
Vanzarea cumpararea necesita ceva cheltuieli, nu stiu cat?
- mai trebuie sa-l intabulez pe numele meu dupa incheierea contractului de vanzare cumparare intre mine si mama sau pot sa-l vand direct fara sa-l mai intabulez?
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.