avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1722 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelamelania

Activitate mihaelamelania

Buna ziua.Bunurile administratorului unei intreprinderi individuale pot fi executate silit de catre ANAF,pentru datorii pe care le are firma catre bugetul de stat?Multumesc.
Buna seara.As dori sa fac o contestatie impotriva unei amenzi date de ITM.Am mare nevoie,urgent de un avocat bun din Galati.Multumesc.
sunt sanse sa primesc doar avertisment,in urma contestatiei
Buna ziua.In urma unui control ITM,am fost amendata pe motiv ca persoana care lucreaza in magazin nu are contract de munca.Initial,mi am propus ca persoana care o aveam in proba de lucru sa stea 8 ore la munca,si am facut un contract de munca pe perioada de 1 luna,pe care nu l am inregistrat la ITM,deoarece neavand incredere in acea persoana ,si imediat am decis sa fac o conventie civila de prestari servicii (colaborare),acesta lucrand zilnic intre 1 si 5 ore.Cand am mers la ITM,cu toate actele cerute de acestia,mi au spus ca,conventiile civile nu mai sunt valabile din 2003,desi inainte de a l face am fost informata de o persoana ca este valabila.As dori sa stiu daca este valabila acea conventie.Apoi mi au spus ca imi dau amenda 200.000 lei,desi pe instiintare era mentionata o amenda intre 50.000 si 100.000 lei in cazul neprezentarii la ITM,cu actele cerute de inspector.Nu mi au facut proces verbal ci doar m au intrebat daca il semnez spunandu i ca nu.Ar fi trebuit sa primesc proces verbal?Apoi am fost sfatuita sa depun contestatie,pe motiv ca am fost gresit informata de acel jurist care m a sfatuit sa fac acea conventie de colaborare. Mi au spus ca in urma contestatiilor 99% din persoane primesc avertisment.daca nu au mai avut abateri.Mentionez ca am o intreprindere individuala si nu am avut angajati.Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu platesc amenda,tinand cont de faptul ca am avut acea conventie?Multumesc anticipat.
Buna seara.Am o mare rugaminte.Am nevoie urgent de un regulament intern pentru un magazin cu accesorii GSM.Multumesc.