avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate Jamal

Activitate Jamal

Buna ziua,

Am si eu masini vandute si as dori sa ma protejez impotriva unor astfel de probleme. Exista un formular ceva ? Cum se procedeaza pentru a declara la politie ca am vandut masinile ? Ma duc efectiv cu actele mentionate de dvs acolo ?

Multumesc.
Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu am fost suficient de clar.

Vroiam sa stiu daca exista posibilitatea ca persoana care-mi blocheaza garajul sa poata
fi data in judecata in baza sesizarii (numarul acesteia) sau a procesului verbal intocmit de politie. Cu alte cuvinte daca exista cadrul legal pentru ca respectiva persoana ma opreste sa-mi folosesc bunul (masina) prin faptul ca-mi blocheaza accesul la garaj, acces care imi este garantat 24/24 ore prin lege.

Nu este o persoana anume care face treaba asta periodic, am problema asta aproape saptamanal, cu persoane diferite care isi lasa masinile in poarta garajului.
Buna ziua,

De ani de zile ma confrunt saptamanal cu aceasta problema, gasesc masini parcate in poarta garajului si sunt nevoit sa astept (in unele cazuri si mai mult de 1 ora) pana vine persoana respectiva sa-si mute masina. Nu au nici macar bunul simt sa-si lase un numar de telefon in geam.

Pana acum aveam solutia cu ridicarea, care mai nou nu mai este legala. Sunam la politia locala, cei de la politia locala constatau, chemau politia rutiera, filmau masina, dupa care venea masina de la ridicari. Toata treaba asta dura peste 45minute din momentul sesizarii (deci oricum stricam tot programul) dar macar puteam sa ies cu masina din garaj !

Ce solutie legala am impotriva acestor persoane ? Pot sa ii dau in judecata in baza constatarii politiei locale sau rutiere ?

Poarta garajului este mare, curata, cu 2 semne mari "nu parcati, garaj", pe peretele de langa poarta chiar facusem rost de o placuta albastra cu art. din lege si cu semnul de ridicare auto. Cu alte cuvinte nu exista nici un dubiu cum ca poarta nu este folosita sau ca tin muraturi in garaj...

M-am saturat pana peste cap de nesimtirea asta a unora, eu tin masinile in garaj, astfel sunt mai multe locuri de parcare pe strada iar cand vreau sa ies ajung la mila altora pe dreptul meu.

Multumesc.