avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate Claudia74

Activitate Claudia74

Mi se pare foarte util acest articol, insa ma puteti ajuta cu calculul? Intr-o adunare generala, cum stabilesc eu cat valoreaza votul meu, in comparatie cu un apartament de 2 sau 3 camere? Precizez ca pe scara mea sunt 11 apartamente cu 4 camere, 33 de apartamente de 2 camere si 11 de 3 camere. MA gandesc ca depinde mult si de cate persoane se prezinta la adunare, in ce apartament locuiesc etc, insa nu stiu cum sa fac calculul votului meu. Multumesc
Răspuns la discuția Racordare butelie la aragaz
Am inteles. Dar cine controleaza acest montaj? Si apoi, nu ar trebui sa efectueze o revizie a racordarii acestei butelii, asa cum facem noi ceilalti, care suntem obligati sa facem revizie la 2 si 10 ani? Mi se pare neclara specificarea aceasta si nu reusesc sa gasesc prevederile legale care stipuleaza situatia de fata.
Răspuns la discuția Racordare butelie la aragaz
Buna ziua. Ma intereseaza si pe mine acest subiect. Recent am aflat ca in blocul de 10 etaje in care locuiesc, unul dintre apartamente nu este racordat la gaze si foloseste butelie. Am cautat o lege care sa stipuleze clar daca este posibil acest lucru, dat fiind faptul ca este foarte periculos si mai ales, ca nu se efectueaza nicio revizie. Nu este controlat de nimeni. Insa nu am gasit nicio lege. Intrebarea mea este: are voie acest locatar (nu sunt sigura daca e proprietar sau nu) sa foloseasca butelie de gaz?
Ce inseamna asta? E vina pacientului ca medicul a cimentat un dinte mai sus si unul mai jos? Comentarii constructive si punctuale va rog. Multumesc

adriandimitriu a scris:

nu uitati ca exista si materialul clientului

Răspuns la discuția Impozitele din somajul tehnic
Dar, nu ar trebui sa fie platite de angajator? Plafonul este de 75% din salariul mediu pe economie, iar anhajatorul primeste aceasta suma bruta. Din care sunt deduse impozitele si contributiile si angajatul ar trebui sa primeasca acea suma de 2300 de ron integrala. Sau gresesc? Angajatorul nu primeste 4000 de ron (circa)? Puteti fi mai explicit?
Sa imi refaca lucrarea un medic care deja a gresit-o pe prima? Dar cine s-ar mai duce la acelasi medic in aceasta situatie? Mie mi se pare, din ce am mai citit aici despre cazuri cu lucrari facute gresit, ca medicii stomatologi nu dau rapoarte medicale si facturi pentru lucrarile pe care le efectueaza, si astfel nu pot fi trasi la raspundere. Motiv pentru care nici nu isi asuma greselile si lucreaza superficial. Normal ca atunci cand te lovesti de costurile reprezentarii juridice si toate taxele, cu toata dreptatea pe care tu stii ca o ai, nu iti vine sa mergi mai departe. Cat despre opinia altui stomatolog...am fost la 2, si este vizibil defectul.
Legea este facuta de oameni, care poate nu au luat in considerare toate aspectele la momentul in care a fost adoptata. Iar legea, daca se dovedeste ca nu este echitabila, poate fi schimbata. Eu nu vorbesc despre ce legi exista, deoarece am citit inainte sa ma adresez acestui forum. Eu vorbesc despre posibilitatea de a modifica legea, luand in considerare aceste argumente. Evident punctuale. Asa ca degeaba imi spuneti ca asa e legea si punct. Deci noi suntem neputinciosi? Nu avem niciun cuvant de spus ca cetateni? Asta imi spuneti? Nu sunt de acord. Dar am inteles punctul dumneavoastra de vedere si este ok. Nu este nevoie sa imi mai copiati textele din legi. Aveti competente juridice? Ma puteti indruma catre acesti parlamentari care pot revizui punctul meu de vedere? Asta ar fi de ajutor.
Deja stiu pozitia medicului si desi voi avea o discutie, cam intrevad raspunsul. As fi vrut sa stiu, in cazul in care refuza sa isi asume rezultatul vizibil, ce pot face? Care sunt optiunile mele?
Nu are relevanta.
Exact! Multumesc!