avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate romanaplumb

Activitate romanaplumb

romanaplumb a scris:

Buna seara,

as vrea un sfat cu privire la situatia mea: mama este proprietara casei parintesti iar in 2011 eu am dat fratelui meu o inturnare pt acest imobil de 35000 euro avand doar o intelegere VERBALA conform careia eu as deveni unica mostenitoare dupa decesul mamei cu obligatia de intretinere a ei. Intre timp am investit peste 20000 euro in renovarea imobilului. Mama nu doreste sa imi faca nici un act de legalizare a intelegerii mai sus mentionate, lucru care pe mine ma ingrijoreaza.... Cum sa fac sa imi legalizez investitia de peste 50000 euro fara sa am emotii daca intelegerea VERBALA se anuleaza ?

Va multumesc anticipat!


Buna ziua,

revin cu problema mea...Mama este proprietara unica a unui imobil in care eu am investit pt renovare 20000 euro. Ce hartie pot face intre mine si ea care sa imi garanteze recuperarea investitiei in cazul in care de pilda mama face contract de vanzare-cumparare fratelui meu? Eventual o hartie la notar prin care se angajeaza ca nu va instraina imobilul fara ca eu sau mostenitorul meu ,in cazul in care eu decedez, sa recuperam contravaloarea investitiei...

Am dat, pe baza intelegerii VERBALE o 'inturnare' fratelui meu de 35000 euro...Cum pot legaliza intelegerea dintre noi? Ma gandesc ca in cazul decesului meu, copilul meu sa poata recupera suma aceasta pe baza unui act notarial. Un act de imprumut al sumei de mai sus?


Va multumesc anticipat!


Buna ziua,

referitor la situatia mea: as putea merge cu mama la notar sa semneze un document din care sa reiese ca eu am investit 35000+20000 euro asa incat ea sa se angajeze ca nu va putea instraina imobilul proprietate personala fara ca eu sau mostenitorul meu sa fie despagubit de aceasta suma? Fratele e in strainatate momentan...

Va multumesc!
gi-jane2 a scris:

pana la urma cine vreti sa fie mostenitor ? fiul sau sotul ? sotul nu poate fi mostenitor o perioada de timp, ori e, ori nu.
puteti prin testament sa lasati fiului , insa sotul e mostenitor rezervatar, are dreptul sa mosteneasca ( in lipsa unui testament)1/4 din ce aveti dvs , iar rezerva sa e de 1/8.
cand e vb de mostenire, nu conteaza sub ce regim matrimonial v-ati casatorit.
mama si fratele sunt inlaturati de la mostenire de fiul dvs, ei oricum, nu mostenesc, decat daca desigur le veti lasa ceva prin testament.





Singurul mostenitor pe care il doresc este fiul meu. Din cauza faptului ca e minor, nu stiam ca il pot trece unic mostenitor printr-un testament.

Daca totusi nu apuc sa fac un testament, cum se imparte mostenirea in cazul decesului meu?

Va multumesc pt lamuriri!

Buna ziua,

sunt casatorita si impreuna cu sotul am adoptat regimul separatiei bunurilor.Avem impreuna un copil minor.Intrebarea mea: in cazul decesului meu, cum vor fi impartite bunurile dobandite pe numele meu .Mentionez ca am mama in viata+ un frate. Cum ar trebui sa procedez ca tot ce am achizitionat pe numele meu sa ramana EXCLUSIV copilului? Pot intocmi un testament in acest sens prin care sa-l numesc ca mostenitor unic pe sotul meu cu obligativitatea ca la 18 ani ai fiului meu acesta sa intre in posesia mostenirii?

Va multumesc anticipat!
Buna seara,

as vrea un sfat cu privire la situatia mea: mama este proprietara casei parintesti iar in 2011 eu am dat fratelui meu o inturnare pt acest imobil de 35000 euro avand doar o intelegere VERBALA conform careia eu as deveni unica mostenitoare dupa decesul mamei cu obligatia de intretinere a ei. Intre timp am investit peste 20000 euro in renovarea imobilului. Mama nu doreste sa imi faca nici un act de legalizare a intelegerii mai sus mentionate, lucru care pe mine ma ingrijoreaza.... Cum sa fac sa imi legalizez investitia de peste 50000 euro fara sa am emotii daca intelegerea VERBALA se anuleaza ?

Va multumesc anticipat!