avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1138 soluții astăzi
Forum Activitate dinupaltinis

Activitate dinupaltinis

Răspuns la discuția Proces partaj bunuri comune.
Multumesc stimata doamna.Deci sa ma astept sa mai umblu multa vreme pe la tribunal.
Buna ziua. În anul 2023 fosta sotie m-a dat în judecata pentru partaj bunuri comune. Eu m-am oferit de la început sa-i dau suma ceruta de ea dar a refuzat. În întampinarea mea depusa la dosar m-am oferit din nou sa-i platesc dar nu a acceptat. Au urmat doua termene la care nu s-au prezentat nici ea nici avocatul ei dar au depus cereri de amanare pentru întelegere amiabila dar nu m-a contactat nimeni.La al treilea termen judecatorul a dispus în baza art. 242 al. 1 Cod pr. civila suspendarea cauzei cu drept de recurs pe toata durata suspendarii. Întrebarea mea este cat dureaza aceasta suspendare si daca nu o sa faca recurs ce se va întampla mai departe? O sa mai poata deschide alta actiune de partaj sau nu? Va multumesc anticipat.
Buna ziua.As dori si eu un raspuns la o problema cu care ma confrunt momentan.Am proprietate un teren extravilan cu suprafata de 1 ha. in apropierea raului Timis (langa Caransebes), teren pe care il lucrez.Un cetatean a cumparat in urma cu cativa ani mai multe proprietati care se invecineaza cu terenul meu si a inceput sa excaveze si sa scoata nisip si balastru pe care il vinde unor balastiere din zona.Problema mea este ca excavatia adanca de vreo 7 metri a ajuns la cativa metri de terenul meu si exista pericolul sa mi se surpe terenul.Este vreo lege care sa prevada o anumita distanta pana unde se poate excava fara a pune in pericol proprietatile invecinate sau poate sa excaveze pana la hotar si eu cand imi lucrez terenul sa cad cu tractorul in groapa?Daca este un drum agricol de acces la terenul meu trecut pe o harta din 1954,are drept vecinul sa-l excaveze si sa ma lase fara cale de acces la teren, sau nu?Unde sa ma duc sa ma plang?Va multumesc mult.
Buna seara.Este legal sa faci acasa tuica cu cazanelu fara nici un fel de autorizatie ,act,etc?Multumesc mult.
Buna ziua la toata lumea.Ma confrunt cu o problema si as dori un raspuns competent.Am 30 de familii de albine si anul acesta am realizat de la ele cateva sute de kg de miere.Daca vand aceasta miere la un procesator care imi cere atestat de producator si carnet de comercializare voi fi impozitat de catre fisc sau nu?Multumesc.