avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1753 soluții astăzi
Forum Activitate Steav

Activitate Steav

Multumesc ! Activitatea din mediul privat pe care o voi desfasura nu se regaseste in atributiile prevazute in fisa postului deci...in concluzie este legal, pot avea un contract de munca cu timp partial si in mediul privat !
Daca functionarul public cu contract de munca pe durata nedeterminata primeste o ferta de lucru pentru 1 ora pe zi in domeniul privat legislatia in domeniu ii permite acest lucru ? Adica sa mai aiba un contract de munca ! Bineinteles cu respectarea prevedrilor legale referitoare la incompatibilitate !
Multumesc foarte mult pentru ajutor !
Este extern, dar va rog sa-mi dati si niste articole ....

In baza a ce articole din codul civil si codul fiscal ?
Sunt presedinte Asociatie de proprietari si vreau sa fac contract cu un cenzor . Cenzorul este economist - functionar public inspector ( are contract de munca ) cu serviciul in alt oras, a trimis la ANI si i s-a raspuns ca poate desfasura activitatea de cenzor dar nu stiu ce fel de contract sa-i fac pentru ca in codul fiscal nu mai este reglementat contractul civil potrivit art. 78, am cautat si m-am gandit sa-i fac pe art. 1166 si 1182 Cod civil, respectiv art. 114 lit g din codul fiscal , ce parere aveti ? Va multumesc !
Uzina in care a lucrat tata a construit o cladire pentru muncitorii ei prin anul 1920 . Ea a fost construita pentru muncitori ! In anul 1965 a fost nationalizata ca si celelalte imobile ! Dupa revolutie cladirea a fost administrata de RIAL reprezentantul statului . Intre timp uzina a dat in judecata primaria pentru terenul de sub cladire si in luna august a si castigat ! Uzina a mai deschis un proces pentru cladire ! De la revolutie si pana in prezent am platit chirie la primarie si acum cand au pierdut procesul cu uzina am fost notificati de catre RIAL ca nu mai suntem chiriasii lor ! O tampenie...adica 25 de ani au incasat chirie pentru un bun care nu este al lor ! Intrebare...noi locatarii imobilului putem dechide proces pe cale civila invocand uzucapiunea ? Cladirea nu a fost revendicata de nimeni ! Nu exista acte pe cladire ! Uzina profita de casigarea terenului si vrea hotarare judecatoreasca si pentru cladire pentru intabulare pe numele ei...! Apoi bineantele sa faca vazare ei ! Si nu stim daca noi mai avem intietate ! Ce ne recomandati sa facem ! Am dori o parere ...va multumesc !