avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate qwertyxyz

Activitate qwertyxyz

Buna in 2005 si in 2006 am luat 2 credite de la banca BRD,ratele in total au fost 850 de ron la un salariu 900 de ron cu o rata lunara de 850 de ron.Creditele am luat cu sotul meu(coimprumut) el a avut un salar de 1500 de ron.Impofida crizeii si cu doi copii minori cu ratele am fost la zi pana in 2011.In vara 2011 am cerut de la banca sa lege cele doua credite sa fie mai putine taxe si rata mai mica pentru ca tot mai greu era sa platim,banca ne-a refuzat spunand ca nu este posibil.In toamna 2011 si-a pierdut locul de munca si a devenit somer,ratele nu am putut plati,am ramas in urma cu ele,am stiintat banca de problema acesta si au mai aparut si probleme familiare.In Mai 2012 am cerut reesalonarea creditelor adica sa lege cele doua credite sa fie numai unu.Banca a reesalonarea creditele in asa fel ca a prelungit perioada de creditare cu 2 ani,si din 850 a facut 900 de lei rata.Am primit 4 luni perioada de gratie sa platim numai jumate din rata.Sotul meu si-a gasit locul de munca cu salariu minim pe economie,locul meu de munca sa desfiintat si si eu numai cu salar minim pe economie am gasit alt loc de munca.Nu pot sa platesc rata lunara ce ar cere banca,asta am zis si lor au spus ca nu le intereseaza,ma suna saptamanal de 3 ori, aproate in fiecare luna platesc cat pot.

Va rog sa-mi dati un sfat ce pot sa fac in situatia acesta? Mai am inca 7000 de euro de platit...
Răspuns la discuția Sechestrare masina
Trecerea masinii in coproprietate,ar ajutea ceva?
Răspuns la discuția Sechestrare masina
ynocentta a scris:

Exexcutarea silita se dispune asupra bunurilor in evidenta debitorului
Daca beneficiarul creditului este mama dvs ,atunci bunul mobil care este proprietatea exclusiva a tatalui ,nu poate face obiectul executari sillite
Incerati sa negociati cu executorul incheierea unui angajament de plata-cu acordul creditorului


Numa debitorulu este in pericol de executare a bunurilo mobile,in caz in care nu sunt implicate si garantii,co debitorul nu? Deoarece si codebitorul primeste apeluri si tot feluri de atentionunari.
Buna!Asi avea problema ca eu am o masina,care este pe numele tatalui din cauza sumei imense a Asigurarii.Problema esta,ca tatal meu este co- imprumutat la un credit bancar,suma nu este prea mare au ramas inca 6-7 mii de euro ceva dobanzi,nu stiu suma exacta.In ultimul timp parintii mei mama mea are pe nume creditul) nu prea au putut sa-si plateasca suma ceruta,inloc de 800 de lei platesc 200-300 cant cat pot,si au inceput sa-si primeasca avertizarii cu executarea bunurilor si blocarea cardurilur precum si retinerea salarului. Problema mea ar fi : masina care este pe numele tatalui meu poate sa fie in pericol de executare? nu este vorba de o masina scumpa valoare in jur de 1400-1600 de euro) Ce putem sa facem cu masina,singura posibilitate este sa luam jos de pe numele lui?

M-am uitat la portal.just.ro daca este ceva sau nu,cand am scris numele nu a aparut nimic,nu stiu ca asta inseamna ceva sau nu.
Multumesc raspunsul!