Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestrare masina
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestrare masina

Buna!Asi avea problema ca eu am o masina,care este pe numele tatalui din cauza sumei imense a Asigurarii.Problema esta,ca tatal meu este co- imprumutat la un credit bancar,suma nu este prea mare au ramas inca 6-7 mii de euro ceva dobanzi,nu stiu suma exacta.In ultimul timp parintii mei mama mea are pe nume creditul) nu prea au putut sa-si plateasca suma ceruta,inloc de 800 de lei platesc 200-300 cant cat pot,si au inceput sa-si primeasca avertizarii cu executarea bunurilor si blocarea cardurilur precum si retinerea salarului. Problema mea ar fi : masina care este pe numele tatalui meu poate sa fie in pericol de executare? nu este vorba de o masina scumpa valoare in jur de 1400-1600 de euro) Ce putem sa facem cu masina,singura posibilitate este sa luam jos de pe numele lui?

M-am uitat la portal.just.ro daca este ceva sau nu,cand am scris numele nu a aparut nimic,nu stiu ca asta inseamna ceva sau nu.
Multumesc raspunsul!
Exexcutarea silita se dispune asupra bunurilor in evidenta debitorului
Daca beneficiarul creditului este mama dvs ,atunci bunul mobil care este proprietatea exclusiva a tatalui ,nu poate face obiectul executari sillite
Incerati sa negociati cu executorul incheierea unui angajament de plata-cu acordul creditorului
ynocentta a scris:

Exexcutarea silita se dispune asupra bunurilor in evidenta debitorului
Daca beneficiarul creditului este mama dvs ,atunci bunul mobil care este proprietatea exclusiva a tatalui ,nu poate face obiectul executari sillite
Incerati sa negociati cu executorul incheierea unui angajament de plata-cu acordul creditorului

Numa debitorulu este in pericol de executare a bunurilo mobile,in caz in care nu sunt implicate si garantii,co debitorul nu? Deoarece si codebitorul primeste apeluri si tot feluri de atentionunari.
in primul rand, masina nu e bunul exclusiv al tatalui si in al doilea, fie ca tatal are calitatea de impumutat alaturi de mama sau girant, raspunde pt acel credit, asa ca masina dvs e in pericol de a fi vanduta pt recuperarea banilor pe care parintii ii datoreaza.
Trecerea masinii in coproprietate,ar ajutea ceva?