avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Activitate vladcj

Activitate vladcj

REFERITOR LA VANZAREA TERENURILOR EXTRAVILANE si IMPOZIT 80%

Avem legea care instituie un impozit de 80% pe diferenta de pret intre vanzare si achizitie, daca terenul este in proprietate de mai putin de 8 ani.
Aceste noi reguli au intrat in vigoare din 13 octombrie 2020.

Ce se intampla daca eu am achizitionat teren extravilan in 2018 si acum vreau sa il vand? Am cumparat inainte sa stiu ca vor veni astfel de reglementari si eu stiu ca este un principiu prin care legile nu se aplica retroactiv.

Imi vor cere impozit 80% la vanzare sau doar impozitul normal?
As vinde terenul in mai putin de 8 ani de la achizitie, dar l-am cumparat inainte de aceste noi reguli.
Buna ziua,

Doresc infiintarea unei livezi ce este necesar a fi irigata.
Pentru apa de irigat, cea mai convenabila solutie ar fi captarea dintr-un rau si transportul prin conducta subterana (distanta 1500m) pe marginea unui drum judetean sau a limitelor proprietatilor vecine cu acest drum pana la terenul meu.
As dori sa ma ajutati cu raspunsuri la:
- se poate aviza sa trag conducta pe marginea drumului judetean. Daca da, de catre cine?
- am drept legal sa trag conducta pe limitele de proprietate. Daca da, este suficient sa cer o autorizare la primarie sau ar trebui obligatoriu sa am accept de la toti proprietarii terenurilor pe marginea carora trece conducta?

Multumesc anticipat