avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate dandaniel30

Activitate dandaniel30

Am sustinut un concurs pentru ocuparea unui loc vacant ca functionar public,am luat examenul,dar cel clasat pe locul doi a contestat.Am inteles ca poate sa atace in instanta avand termen 6 luni.El ar putea contesta in instanta in luna februarie 2016.Sunt somer,somajul meu expira in luna ianuarie...nu stiu daca acest lucru ma ajuta cu ceva.Exista lege prin care institutia sa ceara instantei sa ma angajeze provizoriu specificand ca are nevoie de mine pentru acel post vacant?Eu cum aflu ca el vrea sa duca acest caz in instanta si cand are de gand sa actioneze (luna,anul)?Poate oficial cineva sa afle?Eu ce pot sa fac in aceasta situatie?Institutia i-a respins contestatia.
Zilele trecute am susutinut un concurs pentru ocuparea functiei de functionar public la o primarie, am luat concursul, iar candidatul de pe locul 2 a facut contestatie. Primaria i-a respins contestatia. Stiu ca are dreptul sa se adreseze instantei, dar nu stiu care este termenul in care el se poate adresa. Ma intereseaza daca instanta respinge cererea lui; are dreptul sa se adreseze altei instante? Eu ca si castigator al concursului nu pot sa fac nimic in acest timp, nu exista nicio cale de atac? Nu stiu motivele pentru care a facut contestatia.