avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate alexaroman

Activitate alexaroman

Buna ziua,
Nu mi-am ridicat diploma de absolvire (nici nu stiu daca mi-au emis-o, am primit o adeverinta de la ei la un moment dat, dar atat) a 13 clase si intre timp s-a inchis liceul ca a venit pandemia si au disparut de pe fata pamantului. Este vorba despre Liceul Phoenix. As vrea si foaia matricola sa redau BAC-ul/intru la facultate.
CUm pot face rost de acte, unde sa ma adresez?
Multumesc.
Buna ziua. Mama mea lucreaza ca infirmierala un spital de copii cu handicap.

De ceva vreme, li s-a anuntat ca trebuie sambetele si duminicile nu li se vor mai plati, li se va oferi un liber in schimb.
Acum, toti angajatii sunt pusi sa dea bani inapoi (300 ron timp de 4luni), insumand zilele de weekend de la inceputul anului. Si li sa spus sa zica merci ca nu li se cere si pe anul 2014.

De cand este prostia asta? Nu am citit nicaieri despre o asemenea hotarare judecatoreasca? Dupa ce ca li s-au taiat si sporuri, acum si idiotenia asta?
Pai si daca el nu contribuie cu nimic, drepturi sa aiba pentru ce?

In fine. Multumesc pentru raspunsuri.
Buna seara,

Am avut o relatie de 3 ani din care a rezultat o fetita. Nu am fost casatoriti, dar fata ii poarta numele. Suntem despartiti de multi ani, fata in prezent are 7 ani. Pana acum a stat si la mine, si la el... La mica intelegere, cum ar veni. De ceva vreme insa, alocatia fiind inca pe cardul lui, o cheltuie, bani pentru copil nu da si in 9 luni a vazut-o de maxim 5 ori, a cate 30 de minute. Fata sta la mine, eu stau cu chirie, eu am inscris-o la scoala de langa mine s.a.m.d.

Ce acte am nevoie pentru a scapa de el? De preferat, de tot. Poate chiar si sa o trec pe numele meu. Nu vreau bani din partea lui ca oricum nu lucreaza nicaieri si daca de buna voie nu da, obligat nici atat. Dar macar custodia dpdv legal.

Si eu, daca stau cu chirie, ce conditii trebuie sa implinesc, sau ca job, venit?

Multumesc anticipat