avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaDita

Activitate AlinaDita

Buna ziua,

Doresc sa accesez fonduri nerambursabile pe masura 6.2 si am cetava neclaritati legate de codul caen si daca activitate apoate fi de servicii sau productie.

Intentionez crearea unei activitati de prelucrare a lanii: spalat manual + daracit la un darac electric + vopsire manuala a lanii, tors fir de lana in vederea realizarii urmatoarelor produse: lana pentru termoizolatii / lana spalata / scarmanata si daracita/ vopsita natural pentru lucrul handmade / obiecte de artizanat si accesorii handmade fabricate din lana.
Comercializarea ar viza atat lana netoarsa cat si lana toarsa / fir / si obiecte de artizanat din lana.

Initial m-am gandit la cod caen 1310 dar nu stiu daca se presupune ”productia ” sau asigurarea servicilor de prelucrare si filare a lanii pentru clienti.

Activitatile mestesugaresti pot fi si activitati de productie? Corect?
Pe ce cod caen ar fi bine sa aplic?

Multumesc,
Alina

Buna ziua,

Am deschis recent o firma cu obiect principal de activitate - alte activitati de editare , cod caen 5819.

1. Doresc sa stiu daca exista o lista cu activitati specifice / produse / servicii care se pot efectua pe acest cod caen?

2. Doresc sa achizitionez/dezvolt un soft pantru a crea tiparituri motivationale personalizate: agende, caiete de vise...
si vreau sa confirm urmatoarele aspecte:
- sunt ok platile online de licente pentru aplicatia/ utilizarea respectivului soft pe acest cod caen?
- cum ma asigur ca produsul meu finit se incadreaza in ”alte tiparituri”?


Multumesc!