avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Activitate mircea10

Activitate mircea10

Dar aceasta varianta este legala / regulamentara? Cei de acolo imi spun ca trebuie sa vin personal "sa semnez".

ynocentta a scris:

Daca nu puteti depune persoanl declaratia,utilizati varianta de comunicare prin corespondenta postala cu confirmare primire pentru a avea dovada primirii corespondentei
Prin e-mail nu este garantat ca declaratia dv va fi inregistrata si operata pe rolul dv fiscal

Buna ziua,

Aveti idee daca "Declaratie fiscala pentru stabilirea impozitului cladiri" se poate trimite prin posta, email sau fax?
Trebuie sa depun o astfel de declaratie pentru o mica schimbare de cote intr-o localitate indepartata.
Mi se pare aiurea sa pierd doua zile pe drum pentru a capata dreptul de a plati niste impozite...

Multumesc!
Buna ziua,

Am o intrebare legata de interpretarea articolului 615 din codul civil.

Este permisa sau nu construirea unei terase la etaj, la o distanta de 80 de cm de gardul vecinului?
Terasa este dreptunghiulara, avand latura mare orientata in paralel cu prorietatea vecinului (asta ar fi ok), dar latura mica direct catre vecin (de asta imi e teama).

Multumesc!
Am cateva intrebari despre notiunea de anexa gospodareasca.
Locuinta bunicilor mei e alcatuita din doua case separate, ambele cu cate doua camere destinate locuitului... in aceeasi curte.
Anii au trecut, si, din motive pe care nu le cunosc, in actele primariei una din case este trecuta ca "anexa".

Asa...

1) Pentru anexa gospodareasca, se aplica ordinul referitor la umbrirea reciproca a cladirilor?

2) Asigurarea locuintei (cea obligatorie, pentru dezastre, sau in general) acopera implicit si anexa?

3) Cum si unde pot sa corectezca anexa sa fie marcata corect... nu ca anexa?

Multumesc!
Răspuns la discuția Cu acoperisul peste gard
Va multumesc mult pentru raspuns.

As aprecia clarificari in plus:

- unde apare reglementata distanta minima de 3m? precizez ca locuinta nu este in Bucuresti. E obligatoriu ca regulamentul de urbanism al localitatii respective sa aiba si el aceasta reglementare?

- faptul ca marginea acoperisului a ajuns la gard, nu incalca reglementarea de 60 de cm?
Buna ziua,

Am urmatoarea problema legata de o casa de vacanta pe care o detin intr-un orasel de provincie.
Un vecin a inceput sa construiasca o casa foarte aproape de gardul dintre proprietati. La o distanta apropiata de limita legala de 60 de cm. Casa mea, mai mica si construita acum 50 de ani, este la randul ei aproape de gard.l
Trec pe acolo odata la cateva saptamani. La inceput constructia progresa fara sa ma ingrijoreze cu ceva. De la o vizita la alta, au aparut urmatoarele probleme:

P1: desi zidul este la 60 de cm, marginea acoperisului a trecut un pic de gard
P2: peretele dinspre gard s-a umplut de sparturi pentru viitoare ferestre

Vecinul nu este in tara, de constructie se ocupa o firma.
Am facut o sesizare la inspectoratul pentru constructii si la serviciul de urbanism al primariei.
Cu aceasta ocazie am descoperit ca executia lucrarii se face conform cu autorizatia provizorie si conform cu planul aprobat de urbanistul de la primarie. Acelasi urbanist, orasul fiind mic, a executat si planul. Aratandu-ma nedumerit ca primaria a putut sa aprobe ceva ilegal (geamuri de vedere la mine in curte, acoperis pe limita de proprietate) urbanistul mi-a zis ca vecinul a declarat ca are acordul meu. Vecinul nu a abordat niciodata subiectul cu mine.
In fine. Primaria a suspendat autorizatia de constructie.

Urbanistul (vecinul tot plecat din tara) propune urmatoarele solutii:

- toate geamurile spre mine sa fie facute de iluminare (mate si fara posibilitate de deschidere)
- marginea acoperisului sa fie scurtata la 20 de cm fata de gard (ceea ce s-a si intamplat intre timp)

Urbanistul insista sa dau o declaratie cum ca sunt de acord cu aceste masuri.
Din lege inteleg ca este dreptul vecinului sa isi faca ferestre de iluminare fara nicio restrictie.

Intrebarea mea este, atunci, de ce mai este nevoie de declaratia mea daca se respecta legile? Imi scapa ceva?
La ce ma expun daca dau sau daca nu dau aceasta declaratie?
In plus, ce ma fac daca in final vecinul nu isi pune ferestre mate?

Multumesc!