avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate ToniB

Activitate ToniB

Buna ziua,

O firma (SRL) a carei activitate a fost suspendata in 2009, dar care nu a redeschis activitatea pana in prezent (2016), mai poate fi reactivata? Daca da, care sunt pasii de urmat.
Mentiuni:
- la momentul suspendarii nu avea niciun fel de datorii
- intre timp nu au fost acumulate datorii, firma neavand angajati sau bunuri supuse impozitarii
- bilantul anual a fost depus la finante in fiecare an (bilantul fiind zero)
- sediul era cu contract de comodat dar intre timp apartamentul respectiv unde firma isi avea sediul, si-a schimbat proprietarul si contractul pentru sediu nu a fost reinnoit, dar se poate face mentiune de schimbare a sediului.
Vanzatorii au nevoie de cash la notar pentru plata impozitului si de aici nevoia unei parti din pretul de vanzare platita cash. Suma cash se da vanzatorului in fata notarului deci exista dovada platii. Diferenta se plateste prin transfer bancar pentru care evident exista dovada platii. Modalitatea de plata e oricum stipulata in contract.
Am mai studiat putin si cred ca am gasit singur raspunsurile:

1. da se poate plati 50.000 lei cash si restul prin banca. Fragmentarea tranzactiei insemnand ca pentru acelasi apartament sa fie facute mai multe contracte.
Si totusi se naste intrebarea daca fac cate un contract de vanzare-cumparare pentru fiecare camera a apartamentului (un contract pentru dormitor, alt contract pentru sufragerie etc.) se mai poate numi ca e fragmentarea tranzactiei?

2.nu, pentru ca suma e limitata pe tranzactie si nu pe persoana.
Impreuna cu sotia cumpar un apartament cu pretul din contract de 250.000 lei.

1. putem plati 50.000 lei cash si 200.000 lei prin banca sau asta se numeste fragmentarea tranzactiei si nu se poate? Cum e definita fragmentarea tranzactiei?

2. avand in vedere ca cumparatorii sunt doua persoane (sotul si sotia) si vanzatorii sunt la fel tot doua persoane (sot si sotie) poate sa plateasca fiecare persoana cumparatoare cate 50.000 lei cash catre una din persoanele vanzatoare (de ex. sotul cumparator catre sotul vanzator si sotia cumparatoare catre sotia vanzatoare) (deci 100.000 lei) si diferenta de 150.000 lei prin banca?