avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1472 soluții astăzi
Forum Activitate cristipaun4

Activitate cristipaun4

Se poate obtine autorizatia de angajare pentru cetatean strain (non-UE) in conditiile in care doresc sa il angajez intr-o activitate pe care o am prevazuta cu cod CAEN secundar, dar activitatea nu a inceput efectiv ? (Concret vreau sa deschid un salon de masaj(CAEN 9604) thailandez cu maseuze thailandeze pe o firma cu obiect principal constructii si trebuie sa aduc Maseuzele evident inainte sa deschid)
Pot sa am o firma cu un obiect principal de activitate si un punct de lucru cu alt obiect principal de activitate ?
Răspuns la discuția Angajare cetateni straini
Multumesc, dar pot obtine avizul in aceste conditii ?
Pot angaja cetateni straini pentru o activitate noua (mai concret am schimbat obiectul principal de activitate si vreau sa incep altceva cu angajati straini) in conditiile in care indeplinesc celelalte criterii ? Nu imi este clar in ce fel trebuie satisfacuta conditia "angajatorul trebuie sa desfasoare activitatea pt. care doreste sa angajeze". (Pana acum am avut obiectul principal constructii civile, am renuntat si am schimbat obiectul principal in coafura si vreau sa angajez o senegaleza specializata in coafura afro, dar vreau sa o angajez acum, inainte sa deschid efectiv salonul).
Multumesc frumos. Mai am o intrebare : Doresc sa angajez un cetatean strain (non-UE) ca maseur (cu diploma), in acest caz cu ce salariu minim brut il pot angaja ?
Care este salariul minim brut cu care pot angaja un cetean strain (non-UE) in regim de angajat permanent ?