avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate smcdali

Activitate smcdali

Am aflat acum despre titlul de proprietate de la primăria localității, mi-au dat o copie..... Este pe numele bunicului.. Așadar, mai sunt doua surori ale tatălui în viata.... Un notar mi-a spus ca trebuie sa obțin un certificat de moștenitor pentru a reprezenta partea tatălui... Dacă aveți alte detalii și sfaturi, va rog... Mulțumesc pentru informațiile de pana acum.
Pot solicita de la primăria respectiva detalii, în cazul în care nu este înscrisă la cartea funciara? Ai mei au fost despărțiți... Eu am rămas la mama... Acum, după 35 de ani... Asta e.. Nu am avut contact.. Dar nu vreau sa las casa respectiva....
Va mulțumesc pentru suportul prompt
Bună ziua, tatăl meu a decedat de curând. Casa și terenul nu știu, încă, dacă au fost trecute pe numele bunicului sau al tatălui meu.. De fapt nu am vazut vreun document... Au fost ascunse... Este incerta situația. Întrebarea mea este legata de ce drepturi am eu în calitate de unic copil al lui, el fiind necăsătorit când a murit.... dar mai are 2 surori. În prezent una din mătuși se proclama urmaș al tatălui ei.. Si ca ea a muncit acolo.. Nu ma pricep... Ce am de făcut? Ce drept legal am? Cum se va împărți? Eu trebuie sa demarez procedura de succesiune? Sau ce am de făcut? Va mulțumesc
Am rugamintea sa imi spuneti cum pot sa procedez pentru a circula cu auto inmatriculat in Romania, fara taxa de emdiu platita, fara a mai plati taxa, sau mai bine zis, pot circula cu acordul proprietarului, in baza unui contract de vanzare - cumparare, fara sa mai schimbam proprietarul? El o va scoate de la Fisc sa nu mai plateasca impozit, iar eu o voi inregistra la Fisc. Merge? Astept cateva sfaturi practice, eventual exemple personale ale utilizatorilor acestui site. Multumesc.