Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Auto inmatriculat in RO, cumparat fara taxa platita
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Auto inmatriculat in RO, cumparat fara taxa platita

Am rugamintea sa imi spuneti cum pot sa procedez pentru a circula cu auto inmatriculat in Romania, fara taxa de emdiu platita, fara a mai plati taxa, sau mai bine zis, pot circula cu acordul proprietarului, in baza unui contract de vanzare - cumparare, fara sa mai schimbam proprietarul? El o va scoate de la Fisc sa nu mai plateasca impozit, iar eu o voi inregistra la Fisc. Merge? Astept cateva sfaturi practice, eventual exemple personale ale utilizatorilor acestui site. Multumesc.
smcdali a scris:

pot circula cu acordul proprietarului, in baza unui contract de vanzare - cumparare, fara sa mai schimbam proprietarul?

Daca se incheie contract de vanzare cumpare,pe cale de consecinta vanzatorul nu mai detine calitatea de proprietar al bunului mobil,care intra in proprietatea dvs
Termenul legal finalizare procedura de inmatriculare auto este de 30 de zile de la data incheierii contractului de vanzare cumparare