avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am cumparat o masina si vreau sa merg cu ia cu nr ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am cumparat o masina si vreau sa merg cu ia cu nr proprietarului vechi

salut .am cumparat o masina acum 1 saptamana am facut doar contract de vanzare cumparare . mi-a zis cineva ca pot merge decat 1 luna pentru ca a scris pe talon ca ca a instrainat masina . mentionez ca asigurarea si roviniata le avea platite ..........
Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2014
hingheru001, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:22, 28 Octombrie 2014
Dumneavoastra doriti sa pastrati numerele dupa inmatriculare, sau sa nu o inmatriculati pe numele dumneavoastra?
Daca doriti sa circulati fara sa o inmatriculati pe numele dumneavoastra sa stiti ca nu se poate, este trecut pe talon numele dumneavoastra si data vanzarii, este bine sa mergeti repede cu actele la Politie si sa o inmatriculati, nu stiu daca dupa ce trece luna nu o sa platiti si amenda.
eu cand am cumparat masina fostul proprietar a spus ca pot merge cat vreau asa . cu numerele lui . nu are taxa platita si daia nu asi vrea sa o inscriu
si mi-a spus un prieten ca pot sa dau talonul pierdut sa scoata fostul proprietar altu si sa nu mai scrie ca mi-a vanduto .. dar nu sunt sigur. si dak nu ar mai fi nimic de facut pot sa imi scot numere rosi sa mai pot merge 3 luni asa . si daca da cum se procedeaza?
Daca a vandut masina, vechiul proprietar sigur a declarat si la Circa Financiara, vedeti sa nu va treziti ca circulati cu o masina neanmatriculata, sa patiti alte necazuri, cred ca cel mai bine este sa mergeti la Politie si sa discutati direct acolo care este cea mai buna varianta, fie numere rosii (nu stiu exact perioada pentru care se dau), fie platiti toate taxele si intrati in legalitate, cu numere normale si talon nou, care este cea mai buna solutie.
Termenul legal prevazut pentru finalizare procedura de inmatriculare auto este de 30 de zile de la incheierea documentului de tranzactionare bun mobil
Deoarece am facut doar contract de vanzare cumparare ,vanzatorul are tot interesul sa scoata din evidenta fiscala auto,astfel incat in baza contractului si precizarilor de pe verso-ul talonului dv sunteti in culpa prin neinmatricularea auto
Daca exista conventia intre dvs si proprietar referitor la dezinteresul pentru numere,era mai convenabil sa incheiati contract de comodat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce risc daca vand masina, o radiez fiscal dar nu radiez numerele? RAMONARAMMY RAMONARAMMY Bunam Vreau sa vand autoturismul pe care il detin, dar cel care il cumpara nu are bani sa plateasca si taxa de timbru (tin sa mentionez ca eu am ... (vezi toată discuția)
Timbrul de mediu patrucata patrucata buna ziua!am o nelamurire referitoare la acest timbru de mediu...am cumparat recent un logan, inmatriculat in ianuarie 2005, am facut contract de vanzare- ... (vezi toată discuția)
Cum pot achizitiona o masina inainte sa fie scoasa de la dealer Diana Petre Diana Petre Buna ziua, Masina este noua si nu a fost inca scoasa de la dealer. Proprietarul care a cumparat-o vrea sa o vanda inainte sa o scoata. Care este procedura ... (vezi toată discuția)