avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin_de_la_Berlin

Activitate Catalin_de_la_Berlin

Răspuns la discuția Suspendare permis de conducere
Multumesc pentru raspuns. Ma incadrez la art. 221 primul alineat (mai putin primul punct - pe care il trec sigur zilele acestea). In ceea ce priveste al doilea alineat, nu stiu ce reprezinta punctul a (cu majorarea). La celelalte, nu este cazul.
Multumesc inca odata pentru raspunsuri.
Buna ziua.
In luna septembrie 2015 am fost implicat intr-un accident rutier in care am fost scos vinovat pentru neacordare de prioritate. Datorita circumstantelor eu trebuia sa solicit o expertiza pentru a demonstra ca nu sunt vinovat (repectivul circula pe drumul cu prioritate insa, m-a acrosat din depasirea altui autovehicul aflat in fata sa). Am ajuns la spital pentru ca era putin ametit. A durat jumatate de an pana cand procuratura Cornetu a dat solutionarea cu NUP. Am mers la Politie unde mi s-a comunicat suspendarea pe 90 de zile conform OUG 195/2002 republicata cu testare obligatorie cunostintelor in conditiile art.106 din OUG 195/2002.
Intrebarea mea este: de ce nu pot beneficia de reducerea la 30 de zile a suspendarii (asa mi-a comunicat domnul de la Ilfov).
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Accident auto
Multumesc pentru raspunsuri si promptitudine.
Mentionez ca eu sunt victima (cel ce a mers la spital). Ce proces ar putea fi deschis in cazul acesta?
Discuție Accident auto
Buna ziua,

Spatamana trecuta am fost implicat intr-un accident auto in care am iesit vinovat conform PV pentru nerespectarea prioritatii.
Mai exact evenimentul s-a desfasurat cam asa:
iesind de pe un drum cu prioritate, din partea stanga am observat un autoturism care la un moment dat a efectuat manevra de viraj dreapta intr-o parcare. Considerand ca am timpul necesar de a intra pe banda de mers (spre stanga), m-am incadrat si eu in prima banda de pe drumul cu prioritate.
In acel moment, din spatele autoturismului incadrat in virare a aparut un alt autoturism in depasirea acestuia cu viteza foarte mare (parerea mea cca. 90-100km/h). Nemaiavand timp de evitare a coleziunii autoturismul aflat in depasire a intrat in coleziune cu autoturismul condus de mine (fara nici un pic franare).
Impactul a avut loc cu autoturismul pe coltul din stanga acestuia (far stanga) si a m fost proiectat aproximativ 3-4m.
In urma accidentului, au sosit toate organele competente (politie, criminalistica, smurd, descarcerare) eu ajungand la spital pentru lamuriri neurologice (am iesit bine, multumesc lui Dumnezeu).
Ca urmare a discutiilor purate cu inspectorul de politie la intocmirea PV tot in ziua respectiva (dupa iesirea mea din spital), am fost gasit vinovat eu, mi s-a retinut permisul si am primit o davada de 15 zile pe care am inteles ca trebuie sa o prelungesc pana la definitivarea/inchiderea dosarului.
De asemenea, tot de la inspector, am inteles ca trebuie sa solicit o expertiza pentru a stabili viteza si unghiul de deplasare (depasirea) autoturismului de pe drumul cu prioritate. Din cate stiu eu si el avand obligatia de a se asigura atat la incadrarea cat si la revenirea din depasire (eu neputand sa-l vad din cauza autoturismului aflat in fata lui).
Intrebarile mele sunt:
Ce pot face in aceasta situatie?
Merita expertiza (cam cat costa)?
Se poate dovedi ca este in culpa (culpa este comuna sau nu)?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile Dumneavoastra.

P.S. Am fost sunat astazi de inspector pentru a mai merge sa dau 3 declaratii. A spus ca nici dansul nu intelege de ce sunt necesare (oare?). Eu nu am dat alta declaratie decat verbal (dumnealui a intocmit PV si noi doar am semnat).