avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate snora

Activitate snora

Multumesc pentru informatie. Daca avem interdictia judecatoreasca atunci cei de la psihiatrie sunt obligati sa tina la ei?
Va multumesc dar problema este ca doctorul nu mai are bunavointa nu vrea sa il primeasca inapoi asa ne-a comunicat prin telefon SA STITI CA NU IL MAI PRIMESC PE DOAMNA INAPOI. Si care ar fi demersurile pentru a depune sub interdictie judecatoreasca?
Buna ziua. Am o bunica cu antecedente psihiatrice cunoscute, cu repetate internari in spitalul de psihiatrie cu simptomele de idei delirante de persecutie, suspiciozitate,interpretativitate,dezorganizare afectiv comportamentala, comportament pueril, deteriorare intelectuala etc.bunica in afara de mine nu are pe nimeni si nimic statea la noi. eu am doi copii minori unul de 2 cealalta de 10 ani. Eu cu soltul avem loc de munca. Bunica era internata cate 3-4 luni la psihiatrie dupa ce a fost externata timp de o luna si era cu noi. pana acum am putut avea grija de ea deoarece eram in concediu de maternitate dar de doua luni m-am intors la lucru. Acum doua zile doctorul din spitalul de psihiatrie a transferat-o pe bunica la un alt spital deoarece are pneumonie si numai a doua zi ne-a anuntat si tot odata ne-a anuntat ca nu il mai primeste inapoi. Intrebarea mea ar fii ca in cazul asta cum ar trebui sa procedez pentru ca cei de la celalat spital mi-au zis ca nu poate sa il tina acolo si sa aduc acasa. eu le-am intrebat ca daca nu il pot transfera inapoi la spitalul de psihiatrie? mi au zis ca daca doctorul psihiatru nu vrea sa-l primeasca inapoi atunci ei is obligati sa imi trimita acasa.Dar eu cum as putea ingriji o bolnava cum ii bunica care trebuie supravegheata in continuu cu doi copii minori si cu un loc de munca si mai ales ca are dementa asta????? Puteti sa ma ajutat ce as putea face in cazul asta pentru ca sunt tare derutata. Singura in casa nu se poate lasa bunica deoarece mie frica ca nu cumva sa faca vreo minune cum are probleme psihiatrice.As vrea sa stiu si eu ce drepturi am eu in familia mea.
Răspuns la discuția Alocatia copilului
Din pacate nu eu am completat hartia ci doamna de la primarie :(
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
atunci inseamna ca pot sa ma intorc linistit la lucru si sa beneficiez si de stimulent de insertie + alocatia pentru copi
Buna. Copilul meu implineste 2 ani in decembrie din 1 Octombrie eu as vrea sa ma intorc la lucru. pot sa beneficiez de stimulentul de insertie?
Răspuns la discuția Alocatia copilului
Multumesc pentru informatie
Răspuns la discuția Alocatia copilului
Atunci sa inteleg nu se poate deloc recupera mai mult de 12 luni
Răspuns la discuția Alocatia copilului
Valoarea indemnizatiei este de 1200.in decizie asa scie:Indemnizatie crestere copil optiunea II in cuantum de 1200 lei ( nu apare nicaieri alocatia)
Buna ziua am si eu o intrebare legata de alocatia copilului. copilul meu implineste 2 ani in decembrie nu am primit dupa el alocatia copilului numai indemnizatia de crestere. pana in ziua de azi nu am stiut ca nu am beneficiat de alocatie.se mai poate cere alocatia dupa atata timp ulterior si daca da cate luni se poate?