Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna. Copilul meu implineste 2 ani in decembrie din 1 Octombrie eu as vrea sa ma intorc la lucru. pot sa beneficiez de stimulentul de insertie?
1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani veti benficia de stimulentul de insertie daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.

2. Asadar veti beneficia de stimulentul de insertie cu data de 01.10.2015 daca reluati activitatea cu aceasta data.
atunci inseamna ca pot sa ma intorc linistit la lucru si sa beneficiez si de stimulent de insertie + alocatia pentru copi
snora, utilizator
1. - Veti primi salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.
- Anuntati la AJPIS ca ati reluat activitatea si anexati adeverinta de la serviciu cu data reluarii activitatii si solicitati plata stimulentului de insertie.

2. Alocatia de stat pentru copii se primeste oricum indiferent de situatia in care va aflati.