avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate mihaeladriana2012

Activitate mihaeladriana2012

Buna seara.
In urma cu o jumatate de an am achizitionat un apartament la etajul 4. Problema este ca, instalatia pluviala originala aflata deasupra casei scarii necesita reparatii si cand ploua torential sunt infiltratii pe casa scarii si la vecinul de vizavi.
Ultima oara acesta m-a amenintat ca ma in judecata pentru daune deoarece doar acoperisul de deasupra apartamentului meu mai foloseste instalatia pluviala amintita, celelalte au fost modificate cu scocuri pe exterior.
Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez in acest caz. Mentionez ca am notificat verbal la asociatia de locatari. Mi s-a promis ca se va repara dar cu atat am ramas.
Răspuns la discuția Executare silita
E vorba de un imprumut in bani destul de mare pentru care persoana respectiva are deja hotărâre judecătorească.
As dori sa stiu daca tatălui meu i se poate executa silit locuinta in conditiile in care nu are documente pe respectivul imobil- e o casa la tara care figurează în cartea funciară ca proiect si acesta pe numele bunicii decedate.Mai mult, terenul pe care se află locuinta figurează cu acte în regulă pe numele unei mătuși.