Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. In urma cu o jumatate de an am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. In urma cu o jumatate de an am achizitionat un apartament ...

Buna seara.
In urma cu o jumatate de an am achizitionat un apartament la etajul 4. Problema este ca, instalatia pluviala originala aflata deasupra casei scarii necesita reparatii si cand ploua torential sunt infiltratii pe casa scarii si la vecinul de vizavi.
Ultima oara acesta m-a amenintat ca ma in judecata pentru daune deoarece doar acoperisul de deasupra apartamentului meu mai foloseste instalatia pluviala amintita, celelalte au fost modificate cu scocuri pe exterior.
Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez in acest caz. Mentionez ca am notificat verbal la asociatia de locatari. Mi s-a promis ca se va repara dar cu atat am ramas.
Instalatia pluviala reprezinta parte comuna ,
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii
Notificati oficial asociatia de proprietari prin reprezentant legal cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Instalatia de preluare si deversare ape meteorice este parte comuna,astfel ca vecinul nu are temei legal sa va actioneze pe dv in instanta
Daca vecinul are pretentii se poate adresa asociatiei de proprietari