Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii apartament

Buna ziua

Doresc sa ma ajutati cu problema de mai jos:
Prin balconul apartamentului trece teava pluviala a blocului, teava care in momentul amenajarii am ascuns-o in spatele unei masti din gips carton. In momentul cand ploua torential, tot tavanul mi se uda ai imi ploua in casa de trebuie sa stau cu lighianele prin casa inclusiv in aplicele din tavan im curge apa.
Intrebarea mea catre dvs este urmatoarea:
Daca administratia blocului cheama o firma pentru verificare si se dovedeste ca din cauza deteriorarii a tevi pluviale am problema cu plouatul in casa, trebuie sa mi se repare si daunele cauzate de apa sau doar teava pluviala?

Multumesc
Alecs25, utilizator
Buna ziua,
trebuie sa va repare si incaperea daca se dovedeste ca de vina pentu infiltratiile din apartament este teava pluviala.
Conform disppzitii in vigoare asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii partii comune de condominiu
In astfel de situatii,asociatia de proprietari are obligatia legala sa desfasoare demersuri pentru remediere deficiente strict la partea comuna condominiu-dar nu este legal obligata sa execute si finisajele interioare
Daca detineti asigurare facultativa apartament care sa prevada inclusiv riscul de inundatie,asiguratorul va incheia dosar de dauna va acorda c/v prejudiciu si recupereaza costurile prin actiune impotriva asociatiei de proprietari
ynocentta, utilizator