Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare prejudiciu produs de spargerea tevii de apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare prejudiciu produs de spargerea tevii de apa pluviala

Buna ziua, va rog sa-mi comunicati modul in care pot recupera prejudiciile provocate de inundarea apartamentului proprietate personala (ataj 5 din 10) din cauza spargerii conductei de apa pluviala care trece prin debaraua apartamentului. Mentionez ca inundatia s-a produs in urma infundarii conductei de apa pluviala si nedesfundarii acesteia de catre cei obligati sa faca acest lucru. De asemenea precizez inundatia a fost de proportii ff mari, ( inaltimea apei atingand cca 10 cm in cateva minute) distrugandu-se iremediabil parchetul laminat si clasic in cele doua camere ale apartamentului. Conducerea asociatiei de proprietari a constat pagubele, a reparat coloana de apa fisurata si a refuzat in mod categoric sa suporte contravaloarea integrala a cheltuielilor generate de schimbarea parchetului (scoatere, turnare si uscare sapa, achizitie si montaj parchet, dislocarea mobilierului in alta locatie) motivand creerea unui precedent. Cui trebuie sa ma adresez pentru recuperarea prejudiciului si de asemenea cui pot face o sesizare privind administrarea partilor comune ale asociatiei. Multumesc
Daca amiabil nu puteti solutiona,va ramane dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Formulati actiune impotriva asociatiei de proprietari prin reprezentant legal=presedinteler de asociatie
Din fericire, o asemenea intamplare poate avea loc la perioade foarte mari de timp (eu locuiesc in bloc P+10 si s-a produs un asemenea eveniment o singura data).
Asa ca precedentul despre care vorbesc cei de la asociatie, este o glumita sinistra... Este adevarat ca trecand prin debarale, de cele mai multe ori aceste conducte de colectare a apei pluviale sunt si mascate in zidarie, aprope ca nici nu se observa apropierea unei astfel de intamplari. De obicei se mai umezeste peretele, dar trebuie sa te mai uiti prin debara, atunci cand ploua abundent - la drept vorbind, cine o face?
Totusi, nu inteleg cum s-a infundat acea pluviala? A infundato cineva intentionat, s-a tras vreo concluzie in acest sens?

Parerea mea este sa notificati in scris as. prop. despre aceasta nefericita intamplare, sa atasati documente - facturi, chitante originale (va facei si dvs. copii), poate aveti fotografii si sa incercati sa compensati, macar o parte din cheltuielile facute si sa lase vrajeala cu precedentul si din cand in cand sa se verifice ca aceste conducte sa nu fie infundate.
Daca nu se poate o rezolvare amiabila, apelati la justitie si in notificarea dvs., chiar sa le amintiti acest aspect.

Succes!
Adam Grecu a scris:

Totusi, nu inteleg cum s-a infundat acea pluviala? A infundato cineva intentionat,

Instalatia pluviala preia si deverseaza apa de ploaie de pe terasa blocului ,prin instalatia comuna
Gurile de preluare apa pluviala trebuie sa fie prevazute cu parafrunzare=protectie de plastic care trebuie ancorata de scurgere
De multe ori,aceste protectii de plastic ,fie sunt luate de vant,fie de pasari,fie se distrug,fie dupa reparatia terasei nu se mai pun la loc si atunci instalatia pluviala se umple cu oase,pene,crengi,etc
Instalatia pluviala se mai poate colmata si urmare modificarilor din apartamente=dezafectari debarale,ocazie cu care pe instalatie pot sa ajunga resturi de caramizi,moloz,etc

Daca aveti locuinta asigurata, vedeti ce spun si ei si daca ei va vor despagubi, atunci ei se vor ocupa sa-si recupereze banii de la asociatie.

[typo]
Admin, administrator
Daniel4x4 a scris:

Daca aveti locuinta asigurata, vedeti ce spune si ei si daca ei va vor despagubi,

Solutia invocata opereaza numai in cazul existentei unei asigurari facultative care sa acopere si riscul de inundatii
Asigurarea obligatorie nu acopera riscul de inundatii generat de defectiuni la instalatia comuna din condominiu