avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_olaru

Activitate adrian_olaru

Buna ziua,
Speta este urmatoarea: o persoana in varsta, cu sotul decedat si fara copii, are doua nepoate, una de la o sora, alta de la un frate. Atat fratele cat si sora sunt decedati. Fiica surorii, a primit de la matusa, prin contract de donatie, un bun imobil (o garsoniera), oferta de donatie avand o clauza de intretinere. Garsoniera este singurul bun al matusii.
Va rog sa opinati daca dupa decesul matusii, cealalta nepoata, fiica fratelui decedat, poate interveni si ataca in instanta contractul de donatie.
Va multumesc.
Buna ziua,
Am primit de la Judecatoria Sector 3, o comunicare privind implicarea intr-o actiune in justitie (cerere de valoare redusa), in calitate de Intervenient fortat (autor al unui accident usor, cu daune de 2300 lei). Accidentul s-a produs in aprilie 2014, iar reclamantul, societatea de asigurari UNICA, la era asigurat CASCO, posesorul autovehiculului avariat. Eu posedam la acea data, asigurare RCA valabila, la ASTRA Asigurari. Am convenit si semnat o constatare amiablia, am remis pagubasului o copie a politei de asigurare, plata reparatiei pagubitului a fost facuta de UNICA, dar ASTRA nu a platit contravaloarea reparatiei.
In formularul transmis spre completare, se precizeaza:
Partea a II-a (a se completa de catre parat)
-prima intrebare " Acceptati pretentiile formulate de catre reclamant impotriva dumneavoastra? (Da, Nu, Partial)" .

Intrebarea mea este : trebuie sa raspund afirmativ acestei intrebari? avand in vedere ca in dosar sunt citat in calitate de intervenient fortat, iar societatea ASTRA, se subroga posesorului politei RCA.

Va multumesc anticipat.