avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate AlexBC

Activitate AlexBC

Buna ziua,

Sunt in aceeasi situatie. Am consumat alcool, mai exact whisky (aproximativ 2 pahare de 50 ml cu energizant). Am consumat alcool intre 12 si 3 iar la 3 jumatate am suflat in alcooltest unde a iesit 0,56, inca nu mi-au iesit probele de sange si au trecut aproape 5 zile. Ce trebuie sa fac? Referitor la dumneavoastra domnule Cosmin, cat ati baut sau ce ati baut de a iesit asa mult in sange? Sunt foarte agitat deoarece am deja un dosar penal cu perioada de proba 2 ani si 5 luni care exira pe 9 iunie anul acesta. Rog ajutor! Multumesc.
Buna ziua,

Am tot incercat sa vorbesc cu acest individ de la care am cumparat masina si mereu tot prelungeste discutia ca e in Germania si ca asteapta sa aduca niste masini si ca ma suna el. deja au trecut 2 saptamani si nu m-a contactat si nu mai pot astepta. Ce imi recomandati sa fac in acest moment? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc pentru ajutor!
Dar lasand fiscalele la o parte masina are scris in carte motor de 2.0 si el in anunt (am dovada PrntScrn), in spusele lui si pe protectia de sus a motorului scrie 1.6. Asta e pacaleala pe fata.

Vanzatorul este in germania, din spusele lui e plecat de duminica dimineata si ajunge pe marti. Sa astept sa discut cu el amiabil sa imi inapoieze banii si daca nu este de acord sa il dau in judecata?

Am fiscalul de la toti fostii proprietari in afara de cel de la care am achizitionat automobilul sambata. Dar dupa spusele acestui individ care mi-a tras teapa, marti sau miercuri imi trimite fiscalul desii cred ca este in zadar pentru ca fiscalul firmei de leasing este plin de datorii si cred ca din acest motiv fostii proprietari nu au reusit sa treaca automobilul pe numele lor. Mentionez ca pe talon nu este scris nimic ca ar fi fost instrainat catre cineva.
Buna seara,

Va rog din suflet sa ma ajutati cu aceasta problema.

Sunt din Bacau si ieri am cumparat o masina din Focsani de pe un site auto.
In anunt scria ca masina are motor de 1.6 benzina si ca arata impecabil plus incalzire in scaune functionale si pilot automat etc. am ajuns acolo masina arata bine ca si aspect, mici defecte la exterior dar alte probleme la interior. am cerut sa scada din pret si a scazut imediat. mentionez ca pe carcasa motorului scria 1.6.
Cat am fost la service auto cu masina sa verificam automobilul s-a intunecat si vizibilitatea s-a redus foarte tare. Persoana respectiva nu a detinut actele asupra lui pana ce nu am facut contractul. Cand am facut contractul de vanzare cumparare s-au luat seria de la sasiu si seria motor dar nu s-a trecut capacitatea cilindrica, asta pentru ca nu stiu cum se face un contract de vanzare cumparare.
Dimineata am zis sa verific actele, vreau sa va spun ca totul a fost o mare pacaleala, cartea masinii este duplicat si nu are proprietar, in torpedou este un fiscal din 2008 de la o firma de leasing care are 38000 de lei datorii la impozit, pe carte motorul de fapt este de 2.0 litrii si a mintit ca masina este din 2003 pentru ca pe carte este 2002, plus ca certificatul de inmatriculare este foarte uzat si este din 2008. Din 2008 pana in prezent masina a avut 4 asa zisi proprietari care nici unul din ei nu a schimbat certificatul. Intr-un final eu nu am cum sa trec masina pe numele meu, nu am ce sa fac cu masina. Am fost pacalit foarte grav si banii pe care i-am platit pe masina sunt imprumutati din banca. Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu aceasta problema. Ce trebuie sa fac???