avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate cel_mai_nou_utilizator

Activitate cel_mai_nou_utilizator

MULTUMESC
buna ziua! am cumparat casa vecinei de vizavi,contract de vanzare cumparare , cu clauza in contract ca ea poate locui in casa pana la sfarsitul zilelor...mamaita tot cheama un vecin la ea,vecin care imi face numai probleme. intrebarea mea este ...are dreptul acel om sa intre la mine in curte, din moment ce eu sunt propietar?am chemat politia sa-l dea afara ,si ei mi-au spus ca da,cam are dreptul...
Răspuns la discuția Pensie de urmas pentru bunica mea
am inteles. multumesc foarte mult pt raspunsuri
Răspuns la discuția Pensie de urmas pentru bunica mea
deci ea nu poate beneficia si de pensia de urmas si de pensia ei de vechime ??
stiu ca nu am voie sa repostez dar incerc, am postat aseara si cred ca nimeni nu a apucat sa-mi vada intrebarea :(

buna ziua ! povestea incepe asa ....
In luna mai 2008 ,dupa decesul bunicului meu, bunica mea a fost la casa de pensii ca sa vada daca primesete pensie de urmas, cat primeste s.a.m.d.
Acolo i s-a spus ca ea nu primeste pensie de urmas decat atunci cand iese definitiv la pensie.Mentionez ca ea este pensionata pe caz de boala din 1993,iar in noiembrie 2008 a iesit la pensie definitiv (asa mi-a spus ea asa va spun si eu).
In noiembrie 2008 cand a fost sa isi faca pensionarea definitiva si a adus vorba si de pensia de urmas i s-a spus ca trebuia sa primeasca in primele 6 luni de zile si ca acum nu mai poate primi nimic.
Deci...intrebarea mea este....e normal ? sau cum trebuia procedat ? cand trebuia sa primeasca pensie de urmas ? Si...mai poate primi acum pensie daca se duce din nou cu actele si cerea? Atunci nu a avut cine sa mearga cu ea , sa vada , sa se intereseze, a fost ea singura...si a facut cum i s-a spus acolo.
Si daca raspunsul dumneavoastra e pozitiv (poate primi pensie de urmas) ce acte trebuiesc? Pt ca si aici este o problema ...ea cand a fost a dat majoritatea actelor in original,si multe au ramas acolo si s-au facut pierdute din cate am inteles.
Si daca primeste....poate primi si din urma? adica sa i se recalculeze din urma si sa-i dea acum toti banii...
si mai mentionez (poate are vreo legatura desi nu cred) faptul ca unchiul meu (baiatul bunicii) a primit atunci la inceput cateva luni de zile pensie de urmas, dar apoi s-a lasat de facultate si n-a mai beneficiat
pot sa revin cu orice alte detalii
va multumesc tuturor foarte mult pentru raspunsuri
la inceput au fost 2 pensii.primeam si eu si mama mea separat.cand mi-a trecut pensia pe card , da,s-a transformat intr-o singura pensie adunata ca sa zic asa. in prezent mama mea lucreaza si vroiam sa stiu daca pot trece pensia mea ei, din cate stiam eu sotul supravietuitor beneficiaza de pensie toata viata. data nasterii septembrie 1973...si mai mentionez ca ea in cartea de munca venit brut are 1050 si net 785
buna ziua ! in urma decesului tatalui meu de acum 2 ani eu si mama mea primeam pensie de urmas : ea 200 eu 150 lei.primeam acasa prin postas.mama mea s-a hotarat apoi sa-mi mute pensia pe card, si cand a fost acolo la casa de pensiii sa schimbe, doamna de acolo i-a recomandat sa treaca pensia ei pe numele meu.si asa a facut.deci a urmat apoi ca eu sa primesc cei 350 lei pe card.i-am primit pana in prezent pe card (intre timp s-au facut 400 cu marirea aceea ). eu acum sunt in continuare studenta si as vrea ma ma angajez. si vreau sa stiu daca o sa pot beneficia in continuare de bani.am tot citit pe internet cate ceva dar n-am inteles exact.daca eu ma angajez 8 ore pe salariul minim pe economie , cel 1050 lei brut,respectiv 777 in mana, mai primesc pensia? citeam pe net ca nu trebuie sa depaseasca 35% din salariul mediu brut ...si depaseste dupa calculele mele.si mai vroiam sa stiu daca se poate imparti pensia la loc. adica sa primim iar separat eu si mami. stiu ca eu beneficiez de bani doar cat sunt studenta, dar mama mea stiu ca poate beneficia de bani pana la sfarsitul vietii, se poate trece deci inapoi la cum eram inainte? sau mai bine chiar.....pot sa trec toti banii pe numele mamei mele ca sa beneficieze de cei 400 pt restul vietii?