Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... are voie sa intre la mine in curte?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

are voie sa intre la mine in curte?

buna ziua! am cumparat casa vecinei de vizavi,contract de vanzare cumparare , cu clauza in contract ca ea poate locui in casa pana la sfarsitul zilelor...mamaita tot cheama un vecin la ea,vecin care imi face numai probleme. intrebarea mea este ...are dreptul acel om sa intre la mine in curte, din moment ce eu sunt propietar?am chemat politia sa-l dea afara ,si ei mi-au spus ca da,cam are dreptul...
Buna seara,
Mamaita are un drept de uzufruct viager asupra imobilului (casa si curte) deci poate sa cheme pe oricine la ea in vizita.
@cel_mai_nou, ca sa intelegeti mai bine, uzufructuara are dreptul inclusiv sa va interzica dvs (ca nud proprietar) accesul in casa si curte. Desigur, asta nu se va intampla, insa v-am explicat asa doar pentru o buna intelegere a acestui aspect legal.
MULTUMESC