avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan1992

Activitate Bogdan1992

Răspuns la discuția Recuperarea unui Autoturism
Da dar actul de vanzare-cumparare nu l-am facut la notar... L-am facut la un birou de acte auto.
Răspuns la discuția Recuperarea unui Autoturism
Nu, nu am intocmit nici un act pentru imprumut... Repet: eu nu sunt proprietarul din acte al masinii. Proprietarul din acte al masini este vanzatorul de la care am cumparato... am lasato pe numele vanzatorului ca avea taxa recuperata si am incheiat in contract de vanzare cumparare si o procura speciala la notariat cu toate drepturile asupra masinii... Din moment ce eu i-am dat masina buna in stare perfecta de functionare nu e ok sa mi-o inapoieze la fel? fara nici o problema? Am si 2 martori care au fost de fata cand i-am dat masina.


Se poate cumva sa recuperea actele (contractul de vanzare cumparare si procura speciala) de la notariatul unde le-am incheiat? Se pastreaza cumva la notariat in baza de date vreo copie de pe acte?
Răspuns la discuția Recuperarea unui Autoturism
Eu am lucrat la constructii acolo in Italia impreuna cu alti oameni, iar unchiul meu era patronul. Cand mi s-a stricat mie masina pe strada am reparato in servis mai exact ( se oprea motorul din mers) , dupa ce am luato din servis am mers putin cu ea si dupa mi-a ceruto unchiul meu ca mai pleca dintr-un santier in altul si nu avea masina cu ce sa plece. Dupa 3 saptamani mi-a ceruto sa plece cu ea pana la Roma (distanta 500 km). Cand a plecat masina era ok nu avea absolut nici o problema. Cand s-a intors de la Roma mi-a zis ca i s-a oprit din mers pe strada.


Ok pana la urma am acceptat sa platesc eu reparatia cei 1750 euro... I-am zis ca ii dau masina si sa imi mai dea diferenta de bani pana la 3000 euro... De anu trecut din noiembrie 2014 pana acum nu mi-a mai dat nici masina nici diferenta de bani.

Se poate sa fac ceva sa recuperez masina sau restul de bani pana la 3000 euro?
Buna Ziua AvocatNet.ro. Am si eu o problema in legatura cu recuperarea unui autoturism. In 2013 an achizitionat un autoturism din jud. Bihor-Oradea. Autoturismul avea taxa recuperata si asa am decis sa las masina in acte pe numele vanzatorului. Eu cu vanzatorul am incheiat un contract de vanzare cumparare (LA UN BIROU DE ACTE AUTO- IN ORADEA) si mi-a mai facut o Procura Speciala ( LA NOTARIAT- IN ORADEA) fara termen de valabilitate cu toate drepturile asupra masinii sa nu am probleme in caz ca sunt oprit de vreun echipaj de politie. A decurs totul perfect la cumparare. In 2014 am plecat cu masina in Italia la un unchi de-al meu la munca. Acolo mergand cu masina la munca mi s-a stricat pe strada, am bagato in servis si am reparato cu bani mei. Dupa 3 saptamani dupa ce am reparato unchiul meu mi-a cerut masina sa plece cu ea pana intr-un loc (distanta 500 km). I-am dat masina si a plecat. La intoarcere m-a sunat si mi-a zis ca i s-a stricat masina pe drum. A duso in servis si el a venit cu trenul acasa. Problema este ca atunci cand unchiul meu a plecat cu masina au ramas in masina si toate actele masinii si cele care erau pe numele meu (contract de vanzare cumparare si procura speciala). Intre timp cand masina era in servis unchiul meu imi tot spunea ca mecanicii de la servis nu ii gasesc problema la masina. Au trecut 3 saptamani de cand masina a fost in servis si tot nu i-au gasit problema. Dupa 3 saptamani eu am plecat in Romania ( probleme de sanatate) si i-am lasat unchiului meu masina in grija. Dupa ce am ajuns in tara dupa 2-3 zile m-a sunat si mi-a comunicat ca au reparat masina. Culmea este ca acolo cat am stat eu 3 saptamani si am asteptat sa imi repare masina nu au gasit problema masinii si au gasit problema dupa ce am venit eu in tara. In fine. Dupa ce au reparato mi-a zis ca reparatia trebuie sa o platesc eu si ca ar costa 1750 euro. Nu inteleg... Eu i-am dat masina ok... Mi-a stricato si eu sa platesc reparatia? m-am certat cu el si i-am zis ca nu platesc nici o reparatie ca nu s-a stricat la mine. Pentru suma de bani care trebuie sa io datorez pentru reparatie cei 1750 de euro mi-a oprit masina.

Intrebarea mea este:

As mai putea sa fac ceva sa recuperea masina? Mentionez ca nu mai am nici un act de proprietate asupra masinii... Toate actele au ramas in ea.

Am si 2 martori care au fost de fata cand i-am dat masina sa plece cu ea... Masina era ok. mergea perfect.

Mentionez ca unchiul meu se cunoaste si cu vanzatorul de la care am cumparat eu masina.

Astept un raspuns de la dumneavoastra va rog.

MA SCUZATI PENTRU ACEST ROMAN. AM INCERCAT SA SPUN PAS CU PAS.
ok multumesc frumos de raspuns.... ce as putea face in acest caz sa scap de pedeapsa? m-ar putea apara in vreun caz faptul ca persoana de la care am cumparat masina nu mi-a zis ca e radiata? eu practic am vazut toate actele ok (itp, asigurare, briful mare si briful mic, am verificat seria de pe caroserie si placutele cu numarul de inmatriculare si erau ok) nu m-am gandit ca masina ar putea fi radiata din Germania... am zis ca e totul in regula...
Buna Seara... Va rog Frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu o problema... Am o masina KIA inscrisa pe Germania cu numere definitive pe care am luato din Pitesti printr-un schimb ( eu am dat un Ford + 400 euro si persoana cealalta mi-a dat KIA "KIA nefiind pe numele lui" Persoana de la care am luat KIA nu este proprietarul din acte al masinii.. Proprietarul din acte al masinii este un roman care locuieste in Germania...Cand am facut actele pe masina persoana care mi-a dat masina s-a dat drept proprietarul din acte si mi-a zis ca masina este in regula..... Pe data de 17-09-2015 am fost oprit de politie pentru viteza de 80 km/h in localitate limitare fiind la 50km/h,, mi-a dat amenda + 3 puncte penalizare, dupa asta mi-a luat briful mic sa controleze masina daca este in regula sau nu in Germania... cand a dat la dispecerat sa controleze, cei de acolo au spus ca masina e radiata din 20-07-2015 si placutele cu numarul de inmatriculare sunt date "furate" ((( EU CAND AM CUMPARAT MASINA DE LA PERSOANA RESPECTIVA MI-A ZIS CA MASINA ESTE IN REGULA, NU MI-A ZIS CA MASINA ESTE RADIATA))) dupa asta am mers cu politaiul la sectie mi-a facut proces verbal, mi-a retinut placutele cu numarul de inmatriculare, mi-a retinut briful mic, mi-a retinut permisul de conducere dandu-mi dovada inlocuitoare pe 15 zile pe care o pot prelungii din 30 in 30 zile pe tot parcursul cercetariilor si mi-a dat si 2 dovezi precum ca mi-a fost retinut briful mic si placutele cu numarul de inmatriculare, dupa a trimis dosarul la procuror spunandu-mi ca imi face dosar penal... VA ROG DACA IMI PUTETI SPUNE CE RISC IN CONTINUARE??? CE PEDEAPSA VOI PRIMI IN ACEST CAZ??? si mai pot cumva sa recuperez briful mic fiindu-mi necesar la inmatricularea masinii pe Romania??? Multumesc frumos.