avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate nea_pandele

Activitate nea_pandele

Cati oameni pot locui intr-o garsoniera?
nu am avut un contract.
i-am virat banii ca avans pt apartament pt a bloca vanzarea.

mi-a spus abia pe 17 ca este problema aceea cu balconul care face ca pentru a intra in legalitate sa mai platesc vreo 3000 Eur sau sa demolez balconul (sau sa risc in orice zi o amenda de la ISC de vreo 15000 RON)
intentionez sa achizitionez un apartament.
pe 13.11 am mers la o vizionare si pentru ca mi-a placut a ramas ca voi face creditul.
Am platit 2000 Eur rezervare/avans prin banca.

Am stabilit ca pe 16 sa ne vedem la notar pt antecontract.
Acolo vanzatoarea nu a vrut sa stabilim cine ce cat cui plateste in caz de razgandire vanzator / cumparator / neperfectare acte din diverse motive.
Am descoperit ca peretii sunt modificati fata de releveu si ca e o problema asa ca am amanat semnarea antecontractului si am mers la banca sa rezolv.
Banca cere evaluare/expertiza MLPAT si asta se putea face dar am aflat cu ocazi asta ca a mai incercat vanzatoarea sa isi puna actele in ordine dar nu a putut sa faca asta pentru ca a construit balconul pe terasa blocului (practic si-a inchis dublat balconul luamd spatiu de la terasa blocului).

Azi 17.11 dupa ce am vorbit cu cadastristul si expertul MLPAT am ineles ca e un risc mare pt mine sa cumpar asa apartamentul si ca nu ma va crede nimeni ca NU AM STIUT ca cumpar o constructie ilegala asa ca am decis sa imi cer avansul inapoi.

Vanzatoarea mi-a zis ca nu imi vireaza banii inapoi.

Ce pot face? Politie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Curtea nu a incuviintat cererea mea, se pare ca nici dansii nu au considerat ca am o creanta certa,lichida si exegibila.
Intre timp am mai vb cu dezvoltatorul si am semnat o prelungire...
Buna seara,

As vrea sa folosesc terenul vecninului meu. Acesta a spus ca mi l-ar vinde dar din ce stie el e pus sub sechestru. Am cerut o informare la ANCPI si are un sechestru asigurator:

"se noteaza masura sechestrului asigurator, asupra imobilului de sub A1 dispus in baza PV de apricare a sechestrului xxxx/2017" eis in dosar penal numarul xxxxx /2017 de IGPR-DGMP - Serv. de Investigatii Economice- Biroul de insvestigatii complexe in limiata sumei de xx.xxx.xxx LEI cf ar 195 alin 5 din Ordinul 700/2014 cu modif si completari ulterioare primvidin Regulam de avizare receptie si inscriere in evidentele de cadastru si publicitate imobiliara emis de Directorul General ANCPI
in favoarea 1) STATUL ROMAN.

Intrebarea mea este.:
a) pot semna cu acesta un document sub semnatura privata (nu la notar) in care ii dau 1000 Eur avans si restul la ridicarea sechestrului?
b)cu aceasta hartie pot folosi terenul (agricol, gen) pana fie se ridica sechestrul sau vinde statul terenul?

a 2a intrebare e daca statul ma intreaba si pe mine ca vecin cand vinde terenul? sau se afiseaza vreundeva aceste licitatii?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
eu trebuie sa dovedesc acum ca ii este imputabila neincheierea contractului la termen? adica sa vad daca a actionat primaria in judecata pentru obtinerea re-autorizarii dupa ce a modifcat ceva la fatada, daca aceasta primarie nu i-a raspuns in termen legal? si daca el nu a dat primaria in judecata este el de vina si daca a dat-o nu este de vina?


"Creanta dumneavoastra nu este certa, lichida si exigibila."
exigibila este, - a trecut 1 martie 2020
certa este - stabilita in Eur - avans si daune
lichida - inseamna ca este stabilita intr-o moneda nu in bunuri nu? fiind stabilita in Eur as zice ca e lichida, nu?

In ce fel definim creanta certa, lichida si exigibila si care este momentul in care aceasta trebuie considerata d.p.d.v. contabil o creanta incerta? Care este temeiul legal?

Noul Cod Civil defineste la art. 662 alin. 1 ,2 si 3 creantele certe, lichide si exigibile.

Mai jos aceste definitii:

"1) Creanta este certa cand existenta ei neindoielnica rezulta din insusi titlul executoriu.
(3) Creanta este lichida atunci cand obiectul ei este determinat sau cand titlul executoriu contine elementele care permit stabilirea lui.

(4) Creanta este exigibila daca obligatia debitorului este ajunsa la scadenta sau acesta este decazut din beneficiul termenului de plata."

Astfel, creanta certa este aceea a carei existenta rezulta din insusi actul de creanta sau si din alte acte, chiar neautentice, emanate de la debitor sau recunoscute de dansul (existenta unei facturi, a unui contract, a unei confirmari de suma, etc.)

Creanta este lichida atunci cand are un cuantum foarte bine determinat, cand catimea ei este determinata prin insusi actul de creanta sau cand este determinabila cu ajutorul actului de creanta sau si a altor acte neautentice, fie emanand de la debitor, fie recunoscute de dansul, fie opozabile lui in baza unei dispozitii legale sau a stipulatiilor continute in actul de creanta, chiar daca prin aceasta determinare ar fi nevoie de o deosebita socoteala.

Cu privire la conditia ca aceasta creanta sa fie exigibila, aceasta inseamna o creanta cu scadenta implinita, deci a carei executare, daca nu s-a realizat de bunavoie, poate fi ceruta imediat de catre creditor.

am fost azi la notar, s-a prezentat si domnul administrator care a spus ca nu vrea sa plateasca daune interese ca nu vrea sa returneze nici avansul ca nu vrea nimic decat sa acceptam oferta dansului, ca nu e vina sa ci a autoritatilor etc. Domnul notar a fost mai prietenos cu domnul dar in limite legale, stiind si putand detalia mai multe din dedesubturile problemelor cu primaria aprobari si toate cele.
Dupa un vals de 1 ora in care fie care parte s-a plans etc. dezvoltatatorul a spus ca el nu poate semna contractul azi, nici nu da banii. I-am cerut domnului notar sa incheie o incheiere de certificare de fapte la care dansul ne-a spun ca ne trebuie niste proceduri nu scrie el asa o incheiere ca ne-am intalnit la dansul in birou pe baza unui mail, ca ar tebui sa notificam firma la sediu prin BEJ etc. I-am aratat notificare si procesul verbal de notificare semnat de cineva de la sediu si dansul ne-a redactat o incheiere de certificare fapte in care se specifica ca promitenta e de acord sa semneze contractul dar nu o poate face din motive ce exclud culpa sa, iar promitentul cumparataror vrea sa semneze contractul sau sa rezilieze contractul cu aplicarea sanctiunilor prevazule la art x pct y solicitare cu care promitenta vanzatoare nu e de acord motivand faptul ca incheierea contractului de vanzare in forma autentica nu are loc din motive ce exclud culpa sa.

ce facem mai departe cu aceasta incheiere de certificare de fapte?

"Cu aceasta incheiere de certificare mergeti apoi in instanta si solicitati plata sumelor ce vi se cuvin."

Ce inseamna mergeti apoi in instanta? proces pe civil? ce risc in acest caz? nu ar fi mai bine sa merg la BEJ sa imi recuperez creanta prin BEJ ?
am primit un mail in care domnul dezvoltator ma intreaba daca a inteles bine ca vreau sa ne vedem la notar sa prelungesc termenul promisiunii (in schimbul discountului) si mi-a trimis si un draft de prelungire pe care sa il discutam inainte ca sa fie mai operativ la notar.

Ma gandeam sa ii spun asa

"Buna seara,

Conform notificarii din 25.05.2020 si a programarii cu domnul notar va astept pe x iunie 2020 la ora xx sa semnam contractul de vanzare-cumparare .(Nu sunt de acord cu reinoirea acelei promisiuni, daca nu putem semna contractul de vanzare-cumparare ci vreau repunerea in situatia anterioara + daune interese).

Multumesc,
Nea Pandele

buna seara,
am primit o dovada de inamnare (catre portar aparent)
si un Proces verbal necompletat si 2x dovada d/proces-verbal de inamnare necompletate??? asa trebuie sa fie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mi-a trimis factura si imi da o copie dupa un proces-verbal (parca asa a zis) dupa ce primeste banii in cont (eu i-am trimis instant dovada platii)..

Multumesc.