avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Nonamenonumber

Activitate Nonamenonumber

Răspuns la discuția Operare in REVISAL
Da, e o situatie/posibilitate... sper sa fiu ok totusi :P

Multumesc de raspuns!
Răspuns la discuția Operare in REVISAL
Florin Cioca a scris:

@Nonamenonumber
Nu va recomand sa inregistrati decizia de incetare a CIM inainte de a inceta efectiv CIM. Inregistrati-l in data incetarii CIM.
Daca salariatul vine cu un concediu medical, atunci preavizul se suspenda, iar data incetarii CIM se va modifica. In consecinta va trebui sa corectati data incetarii din Revisal.


Fiindca este vorba despre mine, stiu sigur ca nu o sa mi-l suspend :)
Răspuns la discuția Operare in REVISAL
freeelis a scris:

Si transmisa online .


Multumesc.
Răspuns la discuția Operare in REVISAL
Si transmisa online?
O decizie de incetare, cu art 65 (1), poate fi operata in Revisal inainte de data efectiva a incetarii activitatii?
Răspuns la discuția Fortat de imprejurari
Ar fi si culmea sa zica asta, cand stie foarte bine cum stau lucrurile, dar recunosc ca orice e posibil in ziua de azi. #-o
Răspuns la discuția Fortat de imprejurari
Acoperit fata de cine? Daca puteti detalia...
Răspuns la discuția Fortat de imprejurari
Nu, doar solicitarea verbala de a face acest lucru, si imprejurarile date.
De mai multe ori de-a lungul activitatii mele la o societate am fost fortat sa operez in REVISAL acte aditionale nesemnate, cereri de angajare fara semnatura solicitantului, contracte care nu erau semnate... etc. Stiu/am citit si pe aici ca in practica vina este a celui care opreaza toate aceste documente, dar sunt situatii in care suntem fortati de imprejurari si ca sa nu ne pierdem locul de munca recurgem si la astfel de 'artificii', inchidem ochii cum se zice.
Care e solutia sa scapam de aceste fapte neortodoxe?!? #-o
In regula, multumesc pentru raspuns. Poate totusi rezolva ceva: nu mai trebuie sa lucreze pentru cineva care recurge la astfel de "artificii".