avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Activitate FlorentinaLojnita

Activitate FlorentinaLojnita

Va multumesc,cu stima,
Buna ziua,in 1990 matusa sotului ,vaduva se recasatoreste cu un domn de care divorteza in 2008.In 1994 ne face act de vanzare cumparare pentru apartamentul pe care il detinea personal inainte de aceasta casatorie,pentru care are in continuare drept de habitatie noi avand nuda proprietate.
Fostul sot traieste si acum in acest apartament ,matusa datorita unor probleme de sanatate o avem internata si sustinem cheltuielile ptr ingrijire intr-un camin,ce drepturi legale i se cuvin acestuia?
Multumesc,se implinesc in curand 5 ani de la deces,vanzarile au fost facute dupa cei 3 ani de la incheierea certificatului de mostenitor iar actele au fost intocmite de aceeasi dna notar.
.
Fiindca ma cunoaste personal,eu am trimis-o la parintii mei sa le faca testamentul,asa au cunoscut-o pe dna ...
Multumesc,da se implinesc,5 ani in iulie,este clar,a facut totul premeditat,vanzarea imobilului si terenurile le-a facut dupa 3 ani si jumatate.Deci caz inchis.
Daca declaratia ca nu are copii a fost mincinoasa,notarul stiind acest lucru,cine isi asuma cele declarate?
Tatal meu inainte de deces,lasa prin testament toate bunurile mobile si imobile mamei mele/Suntem cinci copii in viata.Mama vinde aproape tot si pleaca din tara,in Spania, la una dintre surori.Nici unul dintre copii nu am fost chemati sa renuntam la succesiune,am fi avut vre-un drept de pe urma tatalui decedat?
Buna ziua,
vin cu rugamintea de a obtine nr. Legii funciare din ultimii 2 ani prin care primariile sunt obligate sa anunte orice suprafata neatribuita proprietarilor de drept catre prefecturi.
Parintii mei impreuna cu fratii lor din anul1998 nu reusesc sa obtina 20 de ha la care a fost dreptul de proprietate.
Vrem sa analizam situatia in contextul legii.
Va multumim,anticipat!