avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate uliu190

Activitate uliu190

Buna ziua.
1. Străbunicul meu a avut 3 fete. Uneia dintre ele i-a cedat/donat/ vândut 50% din terenul de casa pe care îl avea.
Restul de 50% era casa străbunicului care prin 95 s-a dărâmat. Acei 50% rămași figurează ca moștenire pe un act pe care îl dețin, cu cote egale între cele 3 surori.
Sora care a primit cei 50% a decedat de curând,iar moștenitorii au venit cu un act care atesta proprietatatea pe întreg terenul străbunicului, pe numele celei care a primit cei 50%. Moștenitorii au vrut sa dezbată moștenirea , dar pe la oficiul de cadastru sau nu știu de unde a apărut menționat ca mai sunt ceva moștenitori. Este vorba despre actul pe care îl dețin, in care figurează cele 3 surori cu cote egale.
Cum pot afla felul dobândirii terenului de către sora care a primit 50%?
Vreau sa aflu dacă a fost donație sau vânzare cumpărare. Toate acestea se întâmplau prin 1950.

2. La origine terenul străbunicului face parte dintr-un întreg ce aparținea fratelui străbunicii. Ei au primit 50% din tot întregul, restul de 50% fiind in continuare deținut de fratele străbunicii. Când fiica surorii care a primit 50% din terenul străbunicului s-a căsătorit a primit 50% din terenul rămas fratelui străbunicii. Restul de 25% din tot întregul a fost încredințat verbal spre folosință bunicii mele Și suroriii care a primit 50% din terenul străbunicului.
Pe actul cu care au venit moștenitorii surorii care a primit 50% din terenul străbunicului, reiese ca întreaga suprafața este pe numele acelei surori.
Cum au reușit sa facă actul acesta?
Acum vor sa ne vândă noua cotele cuprinse in actul pe care îl dețin.
Noi încă folosim terenul care a fost încredințat verbal de fratele străbunicii și Cota parte de pe actul de moștenire.
A fost comisa vreo ilegalitate aici?

Povestea este încurcată. Sper ca se înțelege.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Intrebarea mea era daca exista vreun mod legal de al urmari pe acest domn in vederea stabilirii veniturilor?

Adica in romania poti sa obtii venituri fara sa dai socoteala nimanui, sustragandu-te de la taxe, impozite si alte obligatii care iti revin?

Nu este un cadru legal care regelmenteaza tipul de activitate pe care acest domn o desfasoara?

Asta era intrebarea mea.

O zi buna.
Buna ziua,

Am cautat alte topicuri asemanatoare dar nu am gasit ceva care raspunde exact intrebarii mele.

Sora mea este divortata de doi ani. Au facut-o usor , prin notar . S-au inteles in privinta a toate fara prea mare tam -tam , plus ca sora mea inca ea in soc dupa fuga fostului cumnat de acasa cu o fetita mai tanara decat el.

Pensia alimentara s-a stabilit a fi 800 lei pentru ambii copii , 4 ani respectiv 2 ani. Pensia a fost stabilita de el.
In acesti 2 ani banii au venit cum au venit.

Problema este ca sora mea nu poate sa se descurce cu salariul ei plus pensia,iar fostul sot nu vrea sa plateasca mai mult.

Fostul sot se ocupa cu cantarile pe la evenimente, nunti , botezuri, etc si nu are veniturile declarate.

INTREBAREA MEA .

Cum putem sa dovedesc veniturile lui care depasesc 15 mii euro an?
Astfel ar putea fetele primi 33 % din venituri si ar avea sansa la o viata decenta si o educatie.
Tin sa mentionez ca el nu se ocupa de copii deloc.

Care este calea legala care reglementeaza activitatea lui.

Imi puteti da cat mai multe informatii pe tema cum pot sa dovedesc banii pe care ii face?
Uneori incheie contracte pe sume modice dar valoare adevarata este mult mai mare.
Uneori banii sunt livrati in mana .

O zi buna va doresc.