avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate babanina

Activitate babanina

Buna ziua.Sunt insarcinata in luna a 6-a,mai exact in saptamana 25 de sarcina.Dupa calculele mele as putea intra in prenatal incepand cu 7 februarie 2016,data estimata a nasterii find 30 aprilie.Pana in 14 ianuarie 2016 beneficiez de indemnizatie de crestere copil incadrat intr-un grad de handicap mediu. Luna aceasta nu pot intra in concediu de maternitate cu al doilea copil,numai incepand din februarie 2016,cand pot sa-mi iau prenatal.
Intrebarile mele sunt urmatoarele,daca ma puteti ajuta:
- Daca din 15 ianuarie mi se acorda concediu medical si apoi din februarie sa intru in prenatal, cine imi va plati aceste concedii?Am fost profesor suplinitor si nu mai am contract de cand am ramas insarcinata cu primul copil.Oare Casa de Asigurari imi poate plati aceste concedii? Poate medicul sa-mi acorde un concediu medical simplu pana pot intra in cel prenatal?
- Voi putea beneficia de indemnizatia de crestere copil 2 si care ar fi modul de calcul,daca veniturile mele sunt costituite doar din peroade asimilate,adica concedii medicale si concediu crestere copil?

Răspuns la discuția Insarcinata in timpul CCC1
1. Scoala nu ma mai poate plati ,d-ce am fos suplinitoare si am avut contract pe durata determinata pana in luna august 2013,cand am intrat in CCC1.CIM pentru suplinitori se fac pe durata unui an de zile.Atunci cum as putea proceda?
2.As mai avea o varianta sa-mi prelungesc CCC1 cu handicap,d-ce certificatul de incadrare in grad de handicap l-am obtinut cand copilul avea un an jumate si expira dupa un an de zile,in ianuarie 2016,cand copilul implineste 2 ani jumate.Ar trebui sa ma duc iarasi la reevaluare,sa-mi prelungeasca pana la 3 ani, dar comisiile sun foarte subiective si nu e sigur ca-mi va acorda.
Răspuns la discuția Insarcinata in timpul CCC1
Va multumesc pentru raspunsuri.Dar mai am o nelamurire.Cine imi va plati concediile medicale si concediul de maternitate (pre si postnatal) ?Cu primul copil angajatorul ,respectiv scoala,imi platea concediul de maternitate,Dat fiind faptul ca atunci nu voi fi angajata ,cine imi va plati concediile medicale si cel de materniatate?Sau raman descoperita pana voi primi indemnizatia pt CCC2?
Buna ziua.Momentan sunt in CCC1. cu handicap si sunt insarcinata.Certificatul de incadrare in grad de handicap expira in 14 ianuarie 2016, cand voi avea doar 25 saptamani de sarcina,adica 6 luni sarcina. In condediu prenatal as putea sa intru doar din saptamana 31(7 luni).Data probalila a nasterii a urmatorului copil ar fi in aprilie.Ce imi recomandati sa fac in cazul acesta?
Am dreptul sa-mi iau cocedii medicale din ianuarie (6 luni sarcina) pana pot sa intru in prenatal si apoi sa intru in prenatal?Bineinteles, cu acordul medicului ginecolog.Voi putea beneficia de CCC2 si cum imi va fi calculata indemnizatia de CCC2?