avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate Costi2015

Activitate Costi2015

Am promovat odata examenul, nu poti sa dai acelasi examen in fiecare an. Daca cititi cu atentie legea 188/1999 veti avea uimirea sa constatati ca, odata gradul profesional obtinut, nu se poate sa-i fie luat functionarului decat pe cale disciplinara, ceea ce nu este cazul.
Răspuns la discuția Penalitati de intarziere
Scrie daca cititi cu atentie legea 230/2007 ca adunarile generale ale asociatiei se tin obligatoiu in fiecare an in primul trimestru al anului... mai studiati.
Comitetul executiv stabileste cuantumul penalitatilor si il propune pre aprobare adunarii generale. Daca adunarea generala nu aproba propunerea sau aproba un cuantum mai mic asta este ceea ce se aplica

sta s-a intamplat pentru ca respectivii nu au stiut cum sa e apere si instanta nu cunostea prevederile legale.
Răspuns la discuția Penalitati de intarziere
Esential este ca se stabileste anual doar prin hotarare a adunarii generale a asociatiei nu prin hotarari ale comitetului director.
Răspuns la discuția Penalitati de intarziere
cititi legea 230/2007 si normale de aplicare, nu va mai dati cu parerea fara sa fiti informati, puteti induce in eroare persoanele mai putin atente
Aici nu este cazul. Nici una din variante nu s-a aplicat, asadar gradul profesional de superior a ramas intact. Cum se poate reveni la el dpdv legal? Ce articol din ce lege stipuleaza situatia mea?
Exact ce spuneam, pentru trecerea dintr-un grad in altul este nevoie de examen(sau concurs).
Ce nu ati spus este ca nu se poate legal cand ai obtinut un grad prin concurs sau examen sa fii retrogradat intr-un grad inferior.
Acum argumentam juridic aceasta afrimatie:
O puteti face?
Ba da si Consilier superior si Inspector principal sunt grade profesionale cum erau categorile la muncitori pe vremuri(si tot asa, nici acum si nici atunci nu iti puteau lua categoria dar puteai si poti lucra pe o functie inferioara ca si grad profesional si evident salarizare). ANFP-ul este corupt profund si dezinteresat de astfel de situatii. Ma interesa o argumentatie si juridica teapana la ceea ce am spus eu aici :)
Răspuns la discuția Penalitati de intarziere
Legea spune clar: Doar adunarea generala a asociatiei poate lua hotarari inclusiv cuantumul penalitatilor.
Daca nu exista aceste adunari generale anuale, penalitatile percepute sunt ilegale.
Pe anul 2014 adunarea generala fiind in decembrie, hotararile acestei adunari generale sunt pentru viitor nu pentru trecut. Asa ca, penalitatile aferente anului 2014 sunt percepute in mod ilegal.
Daca eu in prezent lucrez ca vanzator la toneta dar am pregatirea de profesor de matematica, in momentul in care gasesc post de profesor pot practica aceasta meserie avand calificarea. Faptul ca lucrez la toneta nu-mi anuleaya calificarea profesionala. Asa e si aici. Daca lucrez ca inspector principal asta nu inseamna ca, gradul de consilier superior obtinut prin concurs este anulat
Pai cum nu il mai detin, l-am obtinut acum 10 ani si conform legislatiei in vigoare nu mi se poate lua gradul profesional, este ca si cum esti inginer dar lucreyi ca maistru, asta nu inseamna ca-ti ia cineva calificarea de inginer.