avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1748 soluții astăzi
Forum Activitate LacrimioaraLacri

Activitate LacrimioaraLacri

Buna ziua! Nascuta in 1960, 16 iunie, lucrez din 1979, 10 august, fara intrerupere, as dori sa va intreb cand pot sa intru in pensie anticipata cu penalizare, si cat va fi penalizarea? Va multumesc.
Buna ziua! Am tot auzit de prime care se primesc din partea primariilor la nasterea primului sau celui de-al doilea copil. Eu am nascut in iulie 2012, aprilie 2014 si februarie 2016, insa in afara de indemnizatii si alocatii, nu am primit alte sume. S-au dat in acei ani? Pe atunci nu auzisem de asa ceva. Mai e sau nu valabil? Multumesc.
Buna ziua,

Am cumparat un apartament in urma unei licitatii publice tinuta de un executor judecatoresc. Am primit un act intitulat "Proces verbal de adjudecare definitiva imobiliara". In acest act scrie ca el este "titlu de proprietate".
Cand am mers sa ma inscriu in cartea funciara mi s-a cerut, printre altele, "Procesul verbal de adjudecare definitiva imobiliara" in original. Am depus dosarul cu actele la cadastru si am fost inscrisa in cartea funciara.

Cand am fost pe la institutii sa trec utilitatile pe mine mi s-a cerut din nou acest act in original, dar nu il mai am fiindca l-am lasat la oficiul de cadastru.

Trebuia sa nu il las la cadastru? A gresit doamna de acolo cand a cerut sa pun originalul in dosar?
Cum as putea sa rezolv aceasta situatie?
Acum nu mai am un act in original ca sa demonstrez ca sunt proprietara al acestui apartament.

Discuție Pensionare
Buna ziua,
Sunt nascuta in 16 iunie 1960. Am 36 de ani si 2 luni lucrati. Am 3 copii, cel mai mic nascut in decembrie 1990. Am vazut ca s-a introdus o lege care ar reduce varsta de pensionare din cauza copiilor. Mi se aplica si mie aceasta lege?
Care este varsta la care m-as putea pensiona cu sau fara penalizare?